Podle důvěryhodného zdroje z muzea museli odborní pracovníci dokonce kvůli dnešnímu slavnostnímu večeru, během něhož hejtman Stanislav Eichler (ČSSD) ocení významné osobnosti kraje, ukončit o několik dní dřív probíhající výstavu.

Krajští opoziční zastupitelé ovšem míní, že hejtman, který současně kandiduje do Senátu, akt záměrně posunul do času těsně před volbami. A tak chce získat hlasy voličů.

Podle opozice to je znevažování svátku

„Den vzniku samostatnosti československého státu máme jen jeden, a to 28. října. Proto měl Stanislav Eichler udělit Pocty hejtmana až o tomto datu. Posunout akci o 14 dní dopředu považuji za znevažování svátku,“ prohlásil Martin Půta (Starostové za Liberecký kraj). „Neznám důvody, které hejtmana k přesunu akce vedly. Jen doufám, že to nemá nic společného s volbami,“ dodal.

Hejtman má ovšem pro předčasně zorganizovaný akt jednoduché vysvětlení. „Důvod je čistě pragmatický. Jedu na dovolenou, kterou jsem si dříve nemohl kvůli povodním vybrat. Odjíždím několik dní před 28. říjnem, proto jsme Pocty hejtmana museli posunout,“ prohlásil Stanislav Eichler. „Udělování cen nemá s volbami nic společného,“ doplnil.

Jinak ovšem vidí situaci bývalé vedení Libereckého kraje. „Je to nedůstojné, že se všichni před volbami zbláznili a všechny akce přesunuli do týdnu těsně před hlasováním. Jakoby ten týden měl rozhodnout. Podle mého názoru voliče spíš ovlivní to, jaké výsledky zastupitelé předváděli během celého uplynulého období,“ zdůraznil někdejší náměstek hejtmana Radim Zika (ODS). „Samozřejmě, že akci hejtman přesunul kvůli volbám. Dá se pochopit, když by měl v den státního svátku jiný program a Pocty hejtmana uděloval třeba o den dříve. Ale o 14 dní, to je moc,“ dodal.

Stanislav Eichler udělí Pocty hejtmana sedmi významným osobnostem z oblasti historie, architektury, hudby, kultury a sportu, které se zasloužily o dobré jméno Libereckého kraje doma i ve světě.

Oceněné osobnosti si odnesou Čestného uznání a Dukát hejtmana Libereckého kraje. V programu vystoupí hudební skupina Vokální A-rytmie.