Rozpraskaný asfalt, nevyhovující povrch vozovky nebo zastaralá kanalizace – to jsou problémy, kterých se snad konečně zbaví alespoň deset krajských silnic II. a III. třídy. Liberecký kraj spolu s Královéhradeckým a Pardubickým získal prostřednictvím evropského operačního programu NUTS Severovýchod přes 850 milionů korun na jejich rekonstrukci.

„V samotném Libereckém kraji bude deset rekonstrukčních projektů stát 410 milionů korun,“ vyčíslil vedoucí krajského odboru dopravy Martin Sepp. „Všechny jsme je zvolili jako důležité pro dopravní obslužnost regionu, za nejdůležitější ale považuji silnici z Malé Skály na Frýdštejn,“ dodal s tím, že po opravě této silnice místní již dlouho volali.

To potvrdil i starosta Frýdštejna Pavel Müller. „Ta silnice je skoro v havarijním stavu,“ popsal. „O její opravu usilujeme už několik let. Projekt i příslušná povolení již máme, ale dosud jsme marně sháněli peníze,“ doplnil. Rekonstrukce totiž vyjde na více než padesát milionů korun. „Velmi nákladná bude i silnice ze Záhoří do Semil a Pelechova, ta vyjde na dalších padesát milionů, a stavba křižovatky silnice I/35 s libereckou ulicí České mládeže,“ podotkl Martin Sepp.

Evropská finanční injekce zpříjemní život i lidem z Turnova. Rozsáhlou opravou zde má projít ulice 5. května. „Pro Turnov je to naprosto klíčová komunikace,“ popsal místostarosta Turnova Jaromír Pekař. „Přitom již nějakou dobu neodpovídá normám. Rekonstrukce se bude týkat především kanalizace, ale určitě pomůže i snížit počet nehod, se kterým zde máme problém,“ dodal.

Peníze získané touto cestou ovšem nejsou určeny na opravy povodňových škod. Při čerpání z regionálních operačních fondů to není možné. Krajský plán obnovy silnic II. a III. tříd ale s takovými opravami počítá. „Máme v plánu použít půlmilionový úvěr na opravu mostů, který jsme si vzali dříve, alespoň částečně na opravy komunikací, zvláště mostů, v zaplavených oblastech,“ řekl Martin Sepp.

Kde co opraví:

Silnice Luhov – Postřelná
Silnice Frýdštejn – Malá Skála
Ulice 5. května v Turnově
Silnice Kokonín – Bratříkov
Přeložka na II/592 v Chrastavě
Křižovatka I/35 a ulice České mládeže v Liberci
Okružní křižovatky na Kozinově náměstí a Náměstí ČSLA v Mimoni
Oprava ulic Nemocniční a Pod špičákem v Tanvaldu
Silnice Pelechov – Záhoří – Semily