G 99. Tak se jmenuje grantový program, v jehož rámci rozděluje Liberecký kraj peníze různým drobným žadatelům, například hasičům, sportovcům, ale i kulturním spolkům a obcím. Opozice jej nazývá Medvěd, neboť přerozdělování peněz je v lecčems podobné porcování medvěda v parlamentu, kdy se z tisíců žádostí vyberou stovky vyvolených, které mají obvykle blízko ke konkrétním poslanců, kteří si drobnými dotacemi zavděčují svým voličům v domovských obvodech. Podobně probíhá dělení „medvěda“ i v Libereckém kraji. Jen letos bylo tímto způsobem odměněno 300 příjemců ve třech kolech v celkové výši přesahující 60 milionů korun.

„Nikdo neví, na co konkrétně budou peníze použity. Struktura žadatelů je nejasná, obsah žádosti rovněž,“ kritizuje program G 99 Marek Pieter člen opozičních Starostů pro Liberecký kraj. Ti jako jediní na uplynulém jednání zastupitelstva tyto dotace nepodpořili. Přesto tento bod hladce prošel. A dotace tak dostali lidé a sdružení, kteří vzbuzují přinejmenším otazníky. Například loni vzniklá společnost s ručením omezeným RFS L. Při prostudování Obchodního rejstříku vyjde najevo, že v pozadí firmy stojí fotbalový boss Miroslav Pelta. RFS-L dostalo 100 000 korun na rekonstrukci fotbalových hřišť a 717 000 korun na technické zajištění internetových přenosů.

„Figurují tam naprosto stejná jména, jako v Krajském fotbalovém svazu. Jsou to pořád ti stejní fotbaloví matadoři. A zase se rozdávají peníze tak, aby to bylo nečitelné, tedy novému a neznámému eseróčku,“ zlobí se Václav Horáček, poslanec za Starosty pro Liberecký kraj. „Je to jen zbytečné přelévání peněz, fotbalové kluby přece žádají buď okresní nebo krajská fotbalový svaz, není třeba zakládat další neprůhlednou společnost,“ dodává Marek Pieter.

Podobně neprůhledně působí také schválení žádosti jakémusi Miroslavu Šulcovi. Má jít o podnikatele, kterému krajský úřad „nadělil“ 100 000 korun na technické vybavení jeho provozovny. Bohužel, z žádosti se víc nedočtete. „Čím je tento pán tak výjimečný? To budeme vytipovávat jednotlivé podnikatele a ty podporovat?,“ ptá se Pieter.

Předkladatel návrhu programu G 99 a ekonomický radní Libereckého kraje Zdeněk Bursa odmítá jednotlivé konkrétní žádosti komentovat. Program G 99 je podle jeho slov úplně zbytečně démonizován. Jednotlivé žádosti i dotace prý nejsou skrytou podporou určitým subjektům, které mají blízko k některým zastupitelům. „Poskytnuté dotace jsou veřejné a vyúčtování prochází několikanásobnou kontrolou včetně auditu ministerstva financí,“ upozorňuje radní. „Několikrát jsem se již vyjadřoval a možná by stálo za to vyvolat přímou debatu a nechat veřejnost, ať se rozhodne, zda jsou dotace využity účelně nebo ne,“ dodává Bursa.

Jak našemu listu sdělil, do této chvíle bylo přijato více než 500 žádostí o dotaci a uspokojeno bylo téměř 60% žadatelů. V průběhu celého roku 2011 proběhla 3 kola vyhodnocování a schvalování dotaci. V letošním roce je program G99 ukončen.