Součástí budovy bude také Centrum vzdělanosti Libereckého kraje, které má již nyní 30 místních vzdělávacích center po celém kraji.

Projekt, který se připravuje už léta, má celou řadu kritiků, kteří se obávají, že slučování škol v budoucnu povede k rušení středních škol v menších městech. „Bylo by rozumnější opravit stávající budovy. Centrální škola povede k rušení některých dalších škol v regionu, ve kterých bude stále méně dětí,“ podotkl starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta.

Liberecký kraj však veškerou kritiku vytrvale odmítá. Podle náměstka hejtmana pro školství Petra Doležala k žádnému rušení škol nedojde. „Pouze vzniknou nové a moderní vyučovací prostory, kam se přestěhují střední školy, které již v Liberci působí,“ uvedl Doležal.

Do nového areálu s ubytovnou pro studenty a tělocvičnou, jehož výstavba bude stát přes 1,2 miliardy korun, se ze svých současných budov přestěhují Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední průmyslová škola stavební.

„Naše budova je 200 let stará s neodpovídá některým hygienickým předpisům. Nové prostory by nám pomohly,“ poznamenala ředitelka zdravotní školy Božena Bubeníková.

Další dvě liberecké školy, Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a Obchodní akademie, by zůstaly ve svých budovách, ale učebny a vybavení „obří školy“ by jim byly k dispozici.

Druhou budovou areálu by měl být Domov mládeže, do něhož by se měli nastěhovat studenti z hygienicky nevyhovujícího prostředí současné ubytovny v Zeyerově ulici, kde je ubytováno 390 dětí ze 165 obcí celého kraje.

Podle Petra Doležala je scestná také obava, že projekt, který je zhruba z poloviny financován z evropských fondů, ochudí o evropské peníze menší města a obce. „Centrum bude financováno z úplně jiné prioritní osy z jiné oblasti Regionálního operačního programu,“ řekl Doležal. Realizace teď závisí na tom, zda město Liberec v červenci zařadí objekt do plánu rozvoje města.