Kraj teď plánuje, že nebude budovat vlastní systém, ale využije ten, který lidem slouží v Praze a středních Čechách. „Tou spoluprací ušetříme náklady a usnadníme mezikrajskou dopravu,“ uvedl hejtmanův náměstek Jan Sviták. Ročně by měl provoz systému krajskou kasu stát 15 milionů korun.

Pražský systém cestujícím umožňuje třeba nahrávat kupóny z domova přes internetový eshop, a to nejen na kartu Lítačka, ale i na platební kartu nebo Inkartu ČD. Jízdenky si lidé mohou kupovat i přes mobilní aplikaci, nemusejí tak například po příjezdu na pražský Černý Most stát frontu před trafikou, jízdenku si koupí přes mobil ještě před příjezdem. Nic z toho zatím v Libereckém kraji možné není.

Pokud vše půjde dobře, mohl by nový systém začít fungovat příští rok v září. Kraj si ho ale bude muset upravit, počítá se zachováním karet Opuscard i služby elektronické peněženky, kterou Pražští nemají.

Stejné systémy ale zatím nebudou znamenat, že by se na jednu jízdenku dalo dojet třeba z České Lípy do Prahy. „Tarifní systémy jsou kompletně odlišné, u nás v kraji máme tarif zónově-relační, nemůžeme použít pražský systém pásmový,“ uvedl Jiří Hruboň z krajské firmy KORID LK.