Vyplývá to ze zveřejněných údajů Českého statistického úřadu. Meziroční srovnání dokazuje, že oproti roku 2011 loni ubyly počty chovaných prasat a skotu, naopak vzrostly počty drůbeže. Tyto absolutní počty ale o ničem příliš nevypovídají. Zajímavé je zjištění, jestli by tato produkce pokryla roční spotřebu lidí v kraji.

Soběstační bychom byli pouze v samotném mléce. Za předpokladu, že bychom se vzdali sýrů, jogurtů a dalších mléčných výrobků, by při započítané dojivosti krav 70 milionů litrů ročně vyšlo na jednoho obyvatele kraje hned 159 litrů mléka za rok. Museli bychom se ale vzdát valné většiny hovězího masa, dojily by všechny krávy a na maso by byli býci. Těch je ale málo, jeden býk by musel nasytit 20 lidí. Tatarák by asi zdražil.

Horší by to bylo s vepřovým masem. Pakliže by všichni narození vepři šli na porážku, pořád by nás jen těžko nasytili. Jeden pašík by vyšel na 10 lidí včetně dětí a starců. Vepřové by z našeho jídelníčku vymizelo.

Ještě horší by to bylo u vajec. Nosnice v kraji jich snesou ročně celkem 1,38 milionu, tedy každý obyvatel by ročně musel vystačit se třemi vajíčky. Velikonoce by asi byly chudé svátky.