Památka tak zůstane v majetku Českých radiokomunikací, což by však mohlo zkomplikovat nutné opravy slavného vysílače. Liberecký kraj jako majitel totiž mohl poměrně snadno dosáhnout na dotace z evropských fondů.

„V letošním roce ke koupi nedojde. Obnovit jednání bychom mohli za rok, pokud se ovšem zlepší ekonomická situace,“ uvedl krajský radní pro ekonomiku Zdeněk Bursa. Jenže za rok může být finanční situace Libereckého kraje naprosto stejná, ne-li horší. Na příští rok totiž odborníci odhadují ještě vyšší propad daňových příjmů, než je letošních 200 milionů korun.

České radiokomunikace teď podle tiskové mluvčí Marie Fianové zvažují další kroky. Není tedy vyloučeno ani případné jednání s jinými zájemci.

Konec jednání o koupi Ještědu kritizuje převážně opoziční ODS. Právě ona totiž jednání rozjela v minulém volebním a na nákup vysílače dokonce vyčlenila rezervu ve výši 100 milionů korun. Nové sociálně-demokratické vedení kraje v rozhovorech s radiokomunikacemi pokračovalo, nakonec však peníze použilo na opravu rozbitých silnic.

„Je to obrovská škoda a už asi třetí promarněná šance. Měli jsme to v programu a vyčlenili na to peníze, je to pro nás zásadní věc,“ řekl Deníku zastupitel za ODS Petr Beitl, který horský hotel Ještěd provozuje. Sám nechápe, proč krajskému vedení peníze nevystačily. „Pokud se nemýlím, byla tam s Českými radiokomunikacemi velmi výhodná dohoda o splátkách,“ do­dal.

Beitl i radiokomunikace se shodují v jednom. Technický stav symbolu Liberce je rok od roku horší. „Opravy jsou naprosto nezbytné,“ potvrdila mluvčí Fianová. České Radiokomunikace koupily Ještěd v roce 2000 ve velmi špatném stavu. Od té doby do objektu investovali desítky milionů korun na opravy, které maximálně zakonzervovaly jeho stávající stav. „Následně jsme žádali o kulturní dotaci z Norských fondů, která nám však byla, jako soukromé společnosti, zamítnuta,“ vysvětlila mluvčí. Naopak kraj by na dotace pravděpodobně dosáhl.

„Neříkám, že Ještěd spadne, ale je to 35 let starý objekt, tím je řečeno všechno. Je tam stará střecha, staré rozvody. My jsme schopni to nějak udržovat, ale rozsáhlejší opravy neuděláme. Až se jednou stane nějaká vážná havárie, a radiokomunikace opravu nezaplatí, tak to tu můžeme zabalit,“ poznamenal Petr Beitl.