Celkem bude kraj soutěžit objem 34 036 MWh elektřiny a 104 500 MWh plynu. Jde o 635 odběrných míst elektřiny a 223 odběrných míst plynu. Jakou cenu získá, se nedá dopředu určit, neboť burza je nevyzpytatelná. Kraj ale očekává, že díky velikosti zakázky osloví i obří dodavatele, kterým bude stát za to jít s cenou dolů. Navíc díky zapojení obcí se zvýší objem a dosáhne se na nižší cenu.

Které obce se připojí k nákupu energií?- Žandov
- Desná
- Horní Police
- Harrachov
- Lažany
- Albrechtice
- Rovensko pod Troskami
- Doksy
- Radostná pod Kozákovem
- Chrastava
- Roztoky u Jilemnice
- Vlastibořice
- Jesenný
- Malá Skála
- Bradlecká Lhota
- Křižany
- Loučky

„Náš objem je svým rozsahem mimořádný. Tak velké transakce zde během posledního roku nebyly. Očekáváme výrazné úspory," věří Marek Pieter (SLK), hejtmanův náměstek pro ekonomiku.

Nového dodavatele chce vybrat letos v listopadu do konce roku 2014. Pak chce soutěž opakovat. Nákup energií zajistí dohodce, kterého právě kraj hledá.

Vysoutěžené energie bude odebírat krajský úřad a všechny jeho příspěvkové organizace, tedy školy, domovy důchodců a také Krajská nemocnice Liberec, největší odběratel elektřiny a plynu v kraji. Na komoditní burzu chce kraj vstoupit v červnu.

„Je to proto, že cena energií na trhu se v průběhu roku hýbe a v červnu bývá nejnižší," zdůvodnil Marek Pieter.

Nákup na burze umožňuje velmi průhledným způsobem sjednat co nejpříznivější cenu energií. Třeba Středočeský kraj díky nákupu na burze ročně ušetřil 5 milionů korun. Město Jičín ušetřilo přes 600 tisíc, navzdory tomu, že soutěž vyhrála Skupina ČEZ, která energii dodávala Jičínu doposud. Musela ale nabídnout nižší cenu, pokud chtěla zůstat ve hře.

Do sdruženého nákupu se mají v příštích letech připojit i obce, kterým to dlouhodobě uzavřené smlouvy s dodavateli neumožňují.