Odborníci, kteří školy bodovali, se shodli na stejném počtu a nedá se s tím nic dělat, o 600.000 korun určených pro vítěze se musejí podělit, řekl hejtmanův náměstek pro školství Radek Cikl (ČSSD).

Liberecká strojní průmyslovka vznikla před 135 lety a je druhou nejstarší školou svého druhu v Česku. K původním strojírenským oborům postupně přibyly elektrotechnika a počítačové systémy. Dnes ve škole ročně studuje kolem 700 studentů.

Turnovská zdravotnická škola je mnohem mladší, v Turnově začala působit před 50 lety, kdy se přesunula na Semilsko z Vrchlabí.

Školy hodnotil letos kraj poprvé, mělo by se to ale podle Cikla stát tradicí. „Věřím, že to napomůže k dalšímu zvyšování kvality vzdělávání na našich středních školách,“ řekl. Hodnocení škol podle něj není založeno jen na hodnocení vzdělávacího programu a úspěchu studentů u maturit, ale například i na tom, jak škola hospodaří a zda dokáže získávat peníze i z jiných zdrojů nebo jaké připravuje projekty.

Odborníci hodnotili všech 37 středních škol a učilišť zřizovaných Libereckým krajem podle osmi hlavních kritérií. „Letos jsme pro nejlepší školu vyčlenili 600.000 korun, rád bych ale, aby to bylo příští rok víc,“ dodal Cikl.

Hodnocení škol bude kraj podle něj zpracovávat každoročně a připraveno má také další hodnocení, které bude sledovat školu po dobu šestiletého působení ředitele.

Vyhlášení nejlepší školy v kraji bylo součástí doprovodného programu veletrhu vzdělávání a pracovních příležitostí Educa 2011 My Job Liberec, který začal v liberecké Tipsport Areně tento čtvrtek. Účast v pátém ročníku akce je rekordní – až do soboty bude práci v aréně nabízet zhruba 40 firem z regionu, které mají k dispozici na 1000 volných míst.

Možnosti studia představuje více než 70 škol z Libereckého kraje i sousedních regionů, své stánky tam mají i obě oceněné střední školy. Posledním dnem, kdy je možné veletrh navštívit, je sobota 22. října, Tipsport Arena je otevřená od 9.00 do 16.00 hodin. (čtk)