Krajští zastupitelé v úterý posvětili záměr vedení Libereckého kraje, který chce koupit bývalou budovu VÚTS (dříve Výzkumný ústav textilních strojů) v sousedství krajského úřadu. Kraj zaplatí za budovu a pozemky o rozloze asi 11 tisíc metrů čtverečních necelých 125 milionů korun.

„Kupní smlouva k této majetkoprávní operaci a rozpočtové opatření bude řešit úhradu kupní ceny bez využití úvěru. Dodržíme tak i jednu ze zásad nového vedení kraje v oblasti financí, tj. snižování dluhu Libereckého kraje," řekl dříve ekonomický náměstek Marek Pieter.

Areál tvoří dvě budovy, první je administrativní s garážemi a autodílnou, ve druhé, větší budově jsou umístěny bývalé dílny VÚTS. Vedení kraje řeklo, že nechce budovy využít pro rozšíření úřadu, ale raději by tam sestěhovalo své organizace. V současné době v budově sídlí krajské organizace Korid LK a Agentura regionálního rozvoje. Dalším plánem kraje je v bývalé administrativní budově vybudovat takzvaný Evropský dům, který by měl přinést zjednodušení pro žadatele o evropské dotace. Všichni administrátoři evropských peněz by tak mohli být pod jednou střechou.

Před nastěhováním ale bude muset dojít k rekonstrukci. Podle rok staré studie ateliéru SIAL by oprava obou budov vyšla na více než 230 milionů korun. Dalších deset milionů je podle ní potřeba investovat do úpravy okolí budovy. Kraj ale tolik peněz do rekonstrukce investovat nechce.

Výzkumný ústav textilních strojů

Společnost VÚTS, a.s. byla založena v roce 1951. V budově architekta Zděnka Plesníka v ulici U Jezu sídlila od konce 60. let spolu se Státním výzkumným ústavem textilním, který zabíral výškovou budovu, kde dnes sídlí Krajský úřad.

Obestavěný prostor: 62 096 m3

Podlahová výměra: 13 833 m2

Výměra pozemků: 11 341 m2