Celkem 1163 medailí pro ty nejlepší dětské sportovce se už podle Filipova návrhu vyrábí. Netradičně je v nich kromě kovu i sklo. „Napadlo mě to jako skláře a také jsem chtěl, aby tam bylo něco z naší školy,“ vysvětluje maturant, který se chce sklu věnovat i v budoucnosti. Nejprve ale hodlá nabrat zkušenosti v cizině.

Město Turnov
Probíhají okresní škatulata. Turnovské obce zůstanou mezi okresy

Jeho vítězství potěšilo i ředitele školy Pavla Kopřivu. „Pro nás je Filipovo vítězství nesmírně prestižní záležitost, protože jsme v soutěži vypsané mezi uměleckými školami v kraji uspěli i mezi Jabloncem a Turnovem, které se zabývají hlavně uměleckým zpracováním kovu,“ ocenil ředitel SUPŠS.

PROPOJENÍ DVOU ODLIŠNÝCH SVĚTŮ

Zmínil i další důležitý rozměr spolupráce mladých umělců a sportovců. „Tyhle dva světy nebývají často propojeny. Umělec zpravidla nebývá sportovec a naopak. Navíc se tu představí role designéra, která není veřejnosti úplně známá. Na konkrétních věcech, v tomto případě sportovních trofejích, ukazuje, že umělec není jen jakýsi tajemný blázen s baretem schovaný někde v ateliéru, ale že jeho práce nás obklopuje,“ doplnil.

Podle něj má účast v soutěži navíc velmi výchovný aspekt, protože dochází ke kontaktu studentů se skutečným světem. Už nejde jen o školní práce. „Studenti se učí, že musí dílo odevzdat včas a v kvalitě, kterou si zadavatel přeje. Musí zohlednit i to, zda se dá návrh vyrobit, a své postoje pak umět obhájit a vysvětlit výrobci,“ doplnil ředitel sklářské průmyslovky.

Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantě
FOTO: Na slavnosti do Frýdlantu dorazil vévoda Albrecht. Nechyběl ohňový průvod

Navržené medaile se ručně vyrábějí v rodinné dílně Boleslava Páry v libereckém Harcově. „Rozhodně to nejsou žádné obyčejné medaile. Jsou velmi výjimečné a také hodně pracné. Jde o dva kovové půlkruhy odlité z cínové směsi, v nichž je vsazené sklo řezané na vodním paprsku,“ popsal Boleslav Pára starší, který výrobě medailí zasvětil celý život. Na svém kontě má například i repliky všech medailí Emila Zátopka.

POCHODEŇ V BARVÁCH PCHJONGČCHANGU

Ze sklářské školy, tentokrát Vyšší odborné sklářské Glasschool v Novém Boru, pochází zase symbol olympiády, 64 centimetry vysoká pochodeň. Je vyrobena z čistého křišťálu, který zdobí skleněné proužky v barvách olympiády v Pchjongčchangu.

„To byla asi největší výzva. Sklo se totiž barví oxidy kovů a není vůbec jednoduché při nalepování trefit přesně požadovaný odstín. Barvy se musí nahřívat postupně a samotné lepení musí být velice rychlé. Pracovali jsme na tom v týmu pěti lidí,“ vysvětlil autor návrhu a vedoucí školní hutě Pavel Tille.

Klecový chov v České republice.
Komentář: Boj proti utrpení slepic. Startuje Slepičí tour, dorazí i do Liberce

Na zahájení ponese pochodeň známý sportovec, jehož jméno organizátoři zatím tají. Už teď je ale jasné, že nepůjde o lehký úkol. Skleněná pochodeň, v níž bude hořet pevný líh, totiž váží rovné tři kilogramy.

APLIKACE Z LIBERECKÉ STROJÁRNY

Výsledkem studentské práce je i další součást olympiády, a sice mobilní aplikace. Pochází z hlavy studenta čtvrtého ročníku SPŠSE v Liberci Filipa Čackého. Jde dokonce o maturitní práci. Autor aplikace mimochodem zkoušku dospělosti skládá právě dnes. „Ze začátku jsem si nebyl jistý, jestli zvládnu tak náročný úkol, ale nakonec jsem do toho šel,“ řekl student oboru informačních technologie. Aplikace nabídne kromě samotného programu her a výsledků také navigaci, dopravní spojení nebo dokonce jídelníček pro sportovce.

Olympiády dětí a mládeže 2019 se zúčastní na 4 000 sportovců a trenérů z celé ČR. Soutěžit se bude v 19 disciplínách na 23 sportovištích. Slavnostní zahájení se uskuteční 23. června v Home Credit Aréně v Liberci. Přenášet ji bude také Česká televize. Všechny přenosové vozy, které jsou teď kvůli hokeji na Slovensku, budou po skončení šampionátu přejíždět do Liberce. Kromě Liberce bude olympiáda probíhat i v Jablonci nad Nisou a v Bedřichově.

Vratislavický Běhoun. 27. ročník přespolního běhu a 23. ročník o Putovní pohár starosty Vratislavic nad Nisou
FOTO: Běžím, běžíš, běžíme. Vratislavický Běhoun opět otestoval zdatnost