Silnice, které byly vybrány, navazují na hlavní evropskou síť, což byla podmínka programu, řekl dnes novinářům krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník (Starostové pro Liberecký kraj). Kritéria programu splňuje zhruba 300 kilometrů silnic v Libereckém kraji, tedy zhruba 15 procent krajských komunikací.

Příšovice i Víska

Jen příprava projektů přijde podle odhadů na 60 milionů korun. „Dalších 380 milionů bude třeba na spolufinancování, pokud zůstane zachována patnáctiprocentní spoluúčast," doplnil ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter (Starostové). Pro tři silnice už krajská rada schválila i vyhlášení veřejné soutěže na zhotovitele projektové dokumentace. Projekty bude připravovat pro silnici číslo 268 z Mimoně na Českolipsku po hranici kraje, pro silnici 610 z Turnova na Příšovice a pro silnici 290 v Roprachticích.

Liberecký kraj vlastní téměř 2080 kilometrů silnic nižších tříd, což představuje 86 procent komunikací na jeho území. V minulosti se podařilo zastavit chátrání a stav komunikací se začal pomalu zlepšovat především díky úvěru 750 milionů Kč a stamilionům z evropských fondů. Dalších 500 milionů si kraj půjčil na opravu mostů. V posledních letech se však stav komunikací opět zhoršuje, mohou za to povodně, které v srpnu 2010 zasáhly polovinu území kraje, a rostoucí doprava.

Na začátku letošního roku byla více než polovina silnic druhých a třetích tříd v nevyhovujícím či dokonce havarijním stavu. Letos by se mělo do jejich oprav investovat bezmála 800 milionů korun. Velkou část prostředků získal kraj z evropských, ale hlavně ze státních fondů stále se totiž pracuje na opravách komunikací zničených při povodních 2010. Ještě letos by ale měla skončit rekonstrukce silnice z Vísky do Poustky za 160 milionů korun a rekonstrukce silnice ve Vítkově za více než sto milionů. Na dalších dvou silnicích se bude pracovat ještě příští rok.