Za poplatky však lidé ušetří pouze v Krajských nemocnicích v Liberci a České Lípě a v jejich lékárnách. V ostatních zdravotnických zařízeních v kraji bude zákon o poplatcích platit i nadále.

Pacienti tak zaplatí standardních 30 korun za recept a za ambulanci, 60 korun za jeden den hospitalizace a 90 korun za pohotovost. Podle představ člena Rady kraje pro zdravotnictví Pavla Nováka by se nejednalo o klasické zrušení poplatků. Lidé by měli i nadále povinnost zaplatit, mohli by to však odmítnout a jejich dluh by na sebe posléze převzal kraj.

„Podle zákona musí pacient poplatek zaplatit a nemocnice jej musí vyžadovat. Podle naší představy klient nemocnice, který nebude chtít zaplatit, uzná svůj dluh vůči nemocnici a kraj tento závazek převezme na sebe a zaplatí,“ podotkl pro Mladou frontu Pavel Novák.

O tom, že v případě vítězství v krajských volbách budou kraje hradit poplatky za pacienty, hovořili sociální demokraté již v rámci předvolebních slibů.

Pokud budou chtít dodržet svůj předvolební slib, měli by nemocnicím z krajského rozpočtu vyplatit až několik desítek milionů korun. O těchto mimořádných výdajích hovořil nynější hejtman Stanislav Eichler již před volbami. „Tyto peníze najdeme v jednotlivých rozpočtových kapitolách. Pokud zprůhledníme některá výběrová řízení, v sedmimiliardovém rozpočtu Libereckého kraje určitě dvaatřicet milionů korun pro krajské nemocnice nalezneme,“ řekl tehdy Deníku Eichler.

Kroky kraje, které pravděpodobně ocení pacienti, se však pochopitelně nelíbí například majitelům soukromých lékáren. Ti by kvůli zrušení poplatků v krajských lékárnách téměř jistě ztratili určitou část svých zákazníků. „Bereme to jako obcházení zákona, které pro nás ve svém důsledku bude znamenat ztrátu zákazníků. Podle mě je to velmi nespravedlivé,“ uvedl jeden z libereckých soukromých lékárníků.

I kdyby nakonec poplatky zrušil celorepublikově Senát České republiky, pro nemocnice by to nebyla žádná dramatická ztráta. „Za deset měsíců minulého roku jsme vybrali poplatky ve výši asi 17 milionů korun, což je jen asi 1 procento z výnosů nemocnice,“ informoval generální ředitel Krajské nemocnice v Liberci Luděk Nečesaný.