„Ani během koronakrize jsme nečekali na dodávky od vlády a začali jsme se sami zásobovat ochrannými osobními pomůckami. S místními firmami a s Technickou univerzitou v Liberci jsme zajistili 2 139 400 kusů nanofiltrů a 134 963 kusů šitých nanoroušek pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách v našem regionu,“ řekl hejtman Martin Půta. Zakázka, kterou kraj nyní připravuje, by měla zabezpečit zásoby ochranných pomůcek v případě potřeby.

Kraj využije k nákupu speciální systém e-aukce, jehož základním kritériem pro hodnocení nabídek je ekonomická výhodnost. „Zjistili jsme si, že k této veřejné zakázce by se chtělo připojit celkem 101 subjektů, z toho 44 obcí Libereckého kraje, 47 příspěvkových organizací založených či zřizovaných Libereckým krajem a 10 ostatních organizací,“ doplnil hejtmanův náměstek Jan Sviták. „Nákup bude fungovat tak, že kraj jako centrální zadavatel vypíše takzvané mini-tendry na nákup ústenek, respirátorů, ochranných obleků, návleků, štítů, brýlí, rukavic a dezinfekce. A každý jednotlivý zadavatel si bude hradit jím požadované dodávky ze svého rozpočtu,“ přiblížil.

Pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách kraj nakupuje celkem 1,5 milionu ochranných nanomasek; aktuálně jich má asi polovinu. Nemocnice v kraji mají podle náměstka hejtmana Přemysla Sobotky zásobu ochranných pomůcek na 4 až 6 týdnů.

Tabulka.Zdroj: Deník

Oldřich Matouch.
ROZHOVOR: Liberecký veterinář Oldřich Matouch vymýtil v Čechách vzteklinu