Že je v každém Čechovi kus Švejka, se zase jednou potvrdilo. Originální a vtipný způsob, jak se zbavit zlodějů a přitom neporušit zákon, vymyslela liberecká lékárna Vital, sídlící v přízemí OC Delta na Fügnerově ulici.

Nenechavce, kteří v ní „za pět prstů“ nakoupí, zveřejní na své výloze. Kdyby k tvářím připsala, že kradli, dostala by se do křížku se zákonem. V textu ovšem stojí, že lidé za zboží nezaplatili – což je ale pro každého člověka stejně výmluvné a srozumitelné. Nástěnku hanby už zdobí pět portrétů.

„Krade se tu, a dost. Tohle byl asi jediný způsob, jak s tím bojovat,“ přiznala Deníku lékárnice, která obsluhovala u pokladny. Je nutné zdůraznit, že Vital se od jiných lékáren liší. Funguje zde samoobslužný prodej, kde si zákazníci vybírají zboží do košíků. A právě to láká ke krádežím.

„Honit je po obchodě nemá smysl. A volat policii? Pokud je to jen přestupek, ani ta s nimi moc nezmůže. Tohle je jediný způsob, který účinkuje,“ zdůraznila vedoucí laborantka Lucie Slancová.

Fígl spočívá v tom, že důmyslně rozestavěné bezpečnostní kamery většinu krádeží zaznamenají. Lékárnice pak nemusejí bedlivě sledovat, co kdo ze zákazníků dělá, neboť elektronický hlídač je spolehlivější. Pak si už stačí jenom záznamy podezřelých jedinců přehrát, pořídit z nich snímek a vytisknout. Ti, kdo prokazatelně kradli, mají z ostudy kabát.

„Dřív sem chodili i víckrát po sobě, nic je nezastavilo. A dnes, když vědí, že na výloze je jejich obrázek, už sem ani nepáchnou,“ dodává Lucie Slancová.

Počin je prospěšný ještě v jedné věci. Pomáhá lidem a hlavně ostatním obchodníkům v Deltě poznat „staré známé firmy“, které třeba kradly v několika krámech tak dlouho, dokud nebyly všude odhaleny. Teď, když kolem lékárny Vital denně projdou tisíce lidí, jsou jejich tváře známější než kohokoli jiného.

Díky vynalézavosti lékárnic nemusí lékárna rušit samoobslužný systém. Jak sdělil Deníku Michael Vanžura, jednatel společnosti, která řetězec lékáren provozuje, možnost vybrat si v klidu a o samotě lék je svobodou, z níž firma nemusí ustupovat.

„Klid pro výběr léku je důležitý zejména při intimních problémech, například lécích na inkontinenci nebo při poruchách erekce. Spousta lidí tohle nechce řešit s lékárníkem před frontou lidí, ale raději si přečtou informace na krabičce a až pak se rozhodnou, co si koupí,“ uvedl Vanžura.

Nástěnku hanby si chválí i zákazníci. Jak by také ne. Díky úbytku zlodějů nemusí lékárna zaměstnávat pracovníka ostrahy a nakradené zboží se nemusí rozpočítávat do cen.

„Já bych je zveřejňovala klidně v novinách. Kdo krade, musí počítat s tím, že ho někdo klepne přes prsty. A když už je na ně zákon krátký, tak aspoň ostudu ať mají. Oni si to potom dobře rozmyslí, než zas půjdou někam nakupovat bez placení,“ soudí Božena Vlasáková, prodavačka v Deltě.

Liberecký deník přitom o problémech s krádežemi v lékárně Vital informoval již v březnu 2010. Tehdy lékárnice dokonce potvrdily, že pokusy zadržet zloděje násilím se nesetkaly s úspěchem.

„Několikrát se takový zákazník vrátil a vyhrožoval násilím,“ uvedla tehdy pracovnice lékárny. Poté, co lékárna začala vyvěšovat tváře lapků, se recidivisté začali lékárně vyhýbat.