Bohatá štědrovečerní večeře, hrající koledy dokreslující sváteční atmosféru a stromek obklopený spoustou dárků, ve kterých se ukrývají hračky, knihy, oblečení, kosmetika a další drobnosti. Jelikož řada dětí a mládež do 17 let nemůže takové Vánoce zažít, přišla Diakonie Československé církve evangelické (ČCE) s projektem Krabice od bot.

„Neplníme konkrétní přání, o obsahu krabice rozhoduje vždy dárce a rozdáváme je zabalené. Obsah je tedy překvapením, na krabici je vždy napsáno, pro jak staré dítě a jaké pohlaví je dárek vhodný,“ přiblížila poselství projektu jeho manažerka Zdeňka Sobotová.

Zabalené krabice mohou dárci odevzdávat na sběrných místech, které provozují prověření dobrovolníci ve svém volném čase a bez nároku na odměnu. Těch je zatím v Libereckém kraji poskrovnu. Loni byla čtyři, a to dvě v Jablonci nad Nisou a po jednom v krajském městě a v Jilemnici. Letos je zatím situace stejná. „Věříme, že když bude sběrných míst více, dostane se na více dětí. Jedná se především o starší děti a mládež, pro ně dárky v minulém ročníku scházely,“ podotkl mluvčí Diakonie ČCE Pavel Hanych.

Zájemci se mohou přihlásit na webu www.krabiceodbot.cz do 5. října. Sběrné místo se otevírá v době sbírky pro veřejnost, přijímá dárky od jednotlivých dárců, vyhledává příjemce dárků, předává jim je a podílí se na propagaci sbírky v regionu.

Krabice od bot na facebooku

„Krabici od bot jsme objevili díky kamarádce. Loňské Vánoce jsme se proto připojili a nachystali společně se synem dvě krabice. Jednu jsme připravili pro malého předškoláka a druhou pro teenagera ve věku kolem 12 let,“ řekla Blanka Freiwilligová z Liberce s tím, že letos se plánuje opět zapojit.

Aktuálně běží i tzv. krabice online, která cílí na dlouhodobou pomoc dětem a rodinám v nouzi. Letošní výtěžek poputuje na volnočasové a vzdělávací aktivity pro děti z Jablonecka, které se schází v jabloneckém nízkoprahovém klubu Kruháč. „Díky darům ze sbírky připravíme v příštím roce pro děti bohatý program, který vyvrcholí příměstským táborem. Podívají se na spoustu míst a zažijí věci, které jsou pro jiné děti běžné, ale pro ně byly dosud nedostupné . Ať už se jedná o cestu vlakem na výlet, návštěvu kina, či bobové dráhy,“ nastínil plány Hanych.

Kvůli epidemii koronaviru a s ní spjatých ekonomických dopadů jsou napjatí, jak se podaří letošní ročník. Zatím zaregistrovali, že epidemie spíše poukázala na dlouhodobé sociální problémy a vzbudila velkou vlnu solidarity. „Lidé se více dívají kolem sebe. Doufáme, že se sbírka bude moci konat i přes zpřísňující se opatření. Pro všechny naše dobrovolníky chystáme ochranné prostředky i podporu, aby příjem i rozdávání dárků probíhaly bezpečně,“ zdůraznil mluvčí Diakonie.

V loňském roce se krabice od bot rozdávaly ve 400 různých organizacích. Nejčastěji to jsou nízkoprahové kluby, azylové domy, zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, komunitní centra, sociálně aktivizační služby. Lidé dohromady věnovali chudým dětem 35 431 dárků.