V rekreačních nádržích v Libereckém kraji je zatím většinou čistá voda vhodná ke koupání. Po deštích ale může být zkalená, řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. Chladné počasí v posledních dnech ale k vodě příliš neláká, a tak pláže zejí prázdnotou. Ani předpovědi počasí na příští dny mnoho tepla neslibují.

„Na řadě míst ještě ani sezona nezačala, a tak rozbory vody ani nejsou k dispozici," řekla Balašová. Zhoršená je už ale voda v Máchově jezeře. Pozor by si tam měli dát hlavně citliví jedinci, těhotné ženy, děti nebo alergici, ve vodě se už totiž objevily sinice. Mírně zhoršená je i voda v Harcovské přehradě v Liberci, tam to však není o sinicích, voda je spíš zakalená.

Jediným koupalištěm v kraji, které zahájilo sezonu s vodou, která údajně není vhodná ke koupání, je Chrastava na Liberecku. Obec se však brání, že jejich voda je kvalitní a za vším je špatná vyhláška ministerstva zdravotnictví, která neposuzuje jen aktuální kvalitu vody, ale stav v předchozích letech. „I kdybychom tam teď napustili pitnou vodu, tak bude u nás uvedeno, že voda není vhodná ke koupání," řekl správce Miloš Laksar.

V Libereckém kraji hygienici letos sledují 35 koupališť a přírodních nádrží, většina z nich sezonu teprve zahájí. Loni v létě byla voda nevhodná ke koupání na pěti místech. Mimo Chrastavu to byla ještě koupaliště v Hejnicích na Frýdlantsku, Českém Dubu na Liberecku a Mimoni na Českolipsku a také nádrž Horka u Stráže pod Ralskem, ta ale slouží k vodním sportům.