Kvalitu koupacích vod pravidelně sledují krajské hygienické stanice. Jedná se o vybraná místa, kde se očekává více lidí, kterých je téměř 200 v republice. Výsledky testování vody, které probíhá minimálně jednou měsíčně, najdete na interaktivní mapce na webu koupacivody.cz. Kvalita je jednoduše znázorněna pomocí pětistupňové škály.

GrafikaZdroj: Deník

Tipy na koupání z Liberecka

Přehrada Fojtka (Mníšek)

Pěkný výletní cíl naleznete mezi Mníškem a Fojtkou. Nazývá se i Mníšenská přehrada. Pochlubit se může tradičně velkou čistotou vody. Zděná hráz z lomového kamene se stavěla mezi lety 1904 -1906, je vysoká 11 metrů a má 146 metrů dlouhou hráz. Přehrada je hluboká kolem jedenácti metrů, má písčité dno a během letních dnů je vítanou zastávkou ke koupání. K dispozici je zde i neoficiální nudapláž. Na březích je mnoho místa pro slunění i pro hraní her.

Na západním břehu se nachází vyhledávána nudistická pláž. Rybáře potěší, že se zde hojně vyskytují lososovité ryby. Oproti jiným přehradám na Liberecku je zde voda o něco studenější z důvodu stínu, ve kterém se z části nachází. Plavci ocení rozměry nádrže tím, že vzdálenost od nejpoužívanější pláže k protějšímu břehu je přibližně 100 metrů. K přehradě se nejlépe dostanete odbočíte-li u mníšeckého kostela směr Fojtka a za vlakovým přejezdem se dáte doprava.

Sluníčko (Vratislavice nad Nisou)

Oblíbené koupaliště se nachází v Liberci – Vratislavicích, nedaleko tramvajové trati Liberec – Jablonec nad Nisou. Návštěvníkům jsou kromě bazénu pro plavce (26 x 32 metrů) a o něco většího bazénu pro neplavce k dispozici travnaté odpočinkové plochy. Klouzačky, dětský koutek s prolézačkami a pískovištěm. Restaurace i zmrzlina.

Hygienické zařízení s WC, sprchy, převlékárny. Na chod dohlíží plavčík, k dispozici je zdravotník. Bazény se uzavírají 30 minut před ukončením provozu areálu. Za deštivého a chladného počasí je koupaliště uzavřeno. V areálu Wi-Fi připojení zdarma. V červenci a srpnu vstupné 90 Kč (dospělí), děti 40 Kč a studenti či senioři 70 Kč. Nabídka skupinového vstupného i permanentek.