Město přitom koupaliště s přilehlými plochami nabízelo zadarmo. Stačilo se upsat, že místo nájmu bude dotyčný investovat do obnovy a rozvoje. A to už se nikomu nechtělo.

„Bohužel na naši výzvu na pronájem prostor nikdo nereagoval. Údržba areálu tak bude další rok viset na nás. Zkusíme výzvu zopakovat ještě jednou na podzim," řekl Deníku starosta Českého Dubu Jiří Miler (SNK).

Důvody neznámé

Důvody, proč nikdo neměl o areál koupaliště záměr, si může město jen domýšlet. Roli jistě sehrálo počasí, které nedává velkou naději v délku letní sezony. Koupaliště navíc trpí dlouhodobým nedostatkem investic, kvůli kterým je ve značně dožilém a zanedbaném stavu. Uvědomují si to i obyvatelé města, kteří žehrají na jeho současný stav.

„Už tam vůbec nechodím. Voda je špinavá, betonové desky rozpraskané, chvíli po umytí je nádrž zase bahňáček. Navíc mám doma bazén a i do něj vlezu sotva jednou za rok," zdůvodnila Mirka Markovská z Českého Dubu, proč již koupaliště nenavštěvuje.

Radnice připouští, že koupaliště by investice potřebovalo jako sůl. V městské pokladně je ale sotva dost na jeho běžnou letní údržbu, jako je sekání trávy, úklid odpadků a vyčištění vany bazénu.

„Kdybychom měli celé koupaliště opravit, vyšlo by to na 30 milionů korun, ty nikdy nezískáme. Panely se drolí, prasklinami prosakuje voda, stavidlo bude potřebovat opravit. I proto jsme hledali vhodného nájemce, zdá se ale, že tohle je byznys, do kterého se nikdo nechce pustit," pravil starosta.

Chtějí ho zachovat

Mezi zastupiteli se dokonce rozvířila diskuse, jestli má cenu vůbec koupaliště v tomto stavu udržovat a pouze oddalovat jeho zánik. Nakonec převládl názor, že koupaliště musí zůstat zachováno stůj co stůj.

„My třeba nemáme krytý bazén a koupaliště je jedno z mála míst, kam se dá v létě jít. Ale zároveň si nechceme hrát na podnikatele a zadlužovat se, tohle chceme přenechat soukromníkům," konstatoval místostarosta Českého Dubu Martin Bobek (ODS). Jestli se do konce roku nějaký dobrodruh ochotný investovat peníze do areálu najde, chtějí v Českém Dubu vědět do konce září. Naději upínají i k muži, který si za 8 000 korun měsíčně pronajal hospůdku stojící v areálu koupaliště a který by v případě úspěchu mohl mít zájem i o bazén a další plochy. Co by zde vybudoval, nechává radnice zcela na něm.

„Ať už přijde kdokoliv, nebudeme mu do toho mluvit, zajímá nás celý projekt. Pokud to zachrání koupaliště, ať si na zbylých plochách zrealizuje své zájmy," vybízí místostarosta.

Koupaliště v Českém Dubu bylo vystavěno v roce 1930 a se svou plochou 5 674 m2 patřilo a dosud patří k největším v kraji. Poslední rekonstrukcí prošlo v 80. letech minulého století, od té doby je bez větších investic. Poslední nájemce koupaliště smlouvu dobrovolně vypověděl, přestože ho opravňovala zde působit ještě 2 roky. Od loňska se tedy o areál stará město.