U vodní nádrže Mšeno a koupaliště Kristýna i těch v Novém Městě pod Smrkem a Sedmihorkách začala v posledním týdnu v květnu hlídat kvalitu vody Krajská hygienická stanice Libereckého kraje. Na liberecké přehradě Harcov pokračuje druhým rokem rekonstrukce a letní radovánky se tu proto odehrávat nebudou ani letos.

Zdravý rozum odhalí kvalitu vody 

„Tradičně je třeba na začátku koupací sezóny připomenout obezřetný přístup ke koupání v přírodě s důrazem na zdravý rozum. Je na každém, aby zvážil svůj zdravotní stav, vyhodnotil vhodnost koupání i pro ostatní členy rodiny, zda je pro všechny toto trávení volného času vhodné,” uvedla ředitelka KHS LK Jana Loosová. Kromě sledování výsledků rozborů doporučila také vždy před vstupem do vody zkontrolovat vzhled vody i přilehlého okolí, neboť v důsledku například přívalových dešťů může dojít ke změně kvality vody ke koupání prakticky z hodiny na hodinu.

V Libereckém kraji eviduje hygienická stanice 13 betonových nádrží, 15 přírodních koupališť, 1 biotop a 21 sezonních umělých bazénů, ve kterých za kvalitu vody zodpovídají provozovatelé.

Náhodné kontroly kvality vody budou i na rybnících

“Stejně jako v uplynulých letech plánujeme také provést dvakrát v průběhu sezony odběry na nesledovaných vodních plochách bez provozovatele, které jsou však v rámci Libereckého kraje hojně využívané veřejností ke koupání,” dodala mluvčí KHS LK Zuzana Balašová. Jsou jimi například vodní nádrže Mlýnice a Fojtka, Vesecký a Hradčanský rybník, Provodín pískovna, nádrž Horka, Dubice či Černá Nisa v Bedřichově.

Informace o kvalitě rekreačních vod v Libereckém kraji budou pravidelně jednou týdně aktualizovány na webových stránkách KHS LK v sekci rekreační vody. Podobně je to se zveřejňováním informací o kvalitě koupacích vod i v ostatních krajích. Komplexní dostupné informace za celou ČR jsou k dispozici na www.koupacivody.cz. “Zdravotní potíže spojené s koupáním mohou koupající ohlásit prostřednictvím speciálního dotazníku, který vyhodnocuje Státní zdravotní ústav,” dodala mluvčí.

Kvalitu vody už kontrolovali na Mácháči

„Provozovatelé z Máchova a Hamerského jezera již odebrali první vzorky vody ke koupání a výsledky jsou srovnatelné s loňskými," uvedla Balášová a dodala, že v letošním roce se opět hodlají zaměřit i na riziko související s cerkáriovou dermatitidou, která je podmíněna výskytem mlžů a vodního ptactva.

V loňském roce v souvislosti s koupací sezonou zaměstnanci KHS LK odebrali 173 vzorků vod a provedli 97 kontrol. Neuložili žádnou pokutu.

Mohlo by vás zajímat: Ze zákulisí rally historiků. Brodští z Chutnovky jezdí závody místo dovolené

Luděk Brodský a jeho manželka Petra závodí v rally historických aut. | Video: Adéla Beranová