Zatímco předloni dostala Vápenka na svůj chod čtvrt milionu, letos se zřejmě bude muset spokojit s pětinou této sumy. Koupaliště Sluníčko ve Vratislavicích je na tom podobně, Liberec je podpoří na tento rok stejnou částkou – 50 tisíc korun.

„Loňská sezóna byla mizerná, do začátku srpna nestála za nic a pak přišly povodně,“ posteskl si šéf Vápenky Jan Skalník. „Už vloni nám dal Liberec o 15 procent míň. Ale to, co dostáváme letos, nebude stačit ani na napuštění bazénu a na barvy,“ dodal.

Vloni zavítalo na Vápenku za celou sezónu 6,5 tisíce rekreantů. Na to, aby hospodaření koupaliště bylo na nule, by podle Skalníka muselo přijít aspoň 8 tisíc lidí. „Hledáme s vedením radnice nějaké řešení. Přitom my z té dotace vrátíme městu hned 20 tisíc zpět v dani z nemovitosti,“ prozradil Jan Skalník.

Pokud bude přát počasí, otevře Vápenka 17. června. Návštěvníky čeká nová zámková dlažba a rodiny s malými dětmi nové herní prvky na hřišti, dodané od sponzora. Koupaliště se ale otevře už 11. června, kdy se zde bude konat Dětský den. Vstupné zůstává na Vápence i pro letošní sezónu ve stejné výši jako vloni. Dospělí dají za lístek 70 korun, děti 35 korun. „V situaci, jaká teď panuje, bychom potřebovali, kdyby bylo v létě hezky tak 30 dní,“ doplnil Jan Skalník.

O něco lépe je na tom koupaliště Sluníčko, protože jeho nájemci dostávají ještě dotaci od městského obvodu Vratislavice nad Nisou. Minulý týden zastupitelé Vratislavic odsouhlasili, že Sluníčku dají pro letošní rok stejnou sumu jako vloni, tedy 150 tisíc korun. „Stejně jako minulý rok otevřeme už 1. června. Bazény máme natřené, trávu posekanou,“ řekl šéf Sluníčka Petr Polda. „Dotace města Liberce představuje asi sedminu toho, co jsme mívali v minulosti. Už jsme se vedení radnice ptali na to, co bude dál. Chceme s Vápenkou postupovat společně,“ poznamenal. Za lístek zaplatí dospělí 60 korun, děti polovinu. Koupaliště nabízí návštěvníkům také permanentky, měsíční vyjde rekreanty na 300 korun.

Jak uvedl liberecký náměstek pro ekonomiku Jiří Šolc (Liberec občanům), nějakou naději, ale ne moc velkou, může Sluníčku i Vápence slíbit. „Navýšení příspěvku bude součástí korekce rozpočtu města, kterou budou zastupitelé schvalovat v červnu. Peníze nemáme, ale něco málo snad pro koupaliště najdeme,“ zdůraznil Jiří Šolc.

Ti Liberečané, kteří dávají přednost přírodnímu koupání, se musejí připravit na to, že letošní podmínky nebudou někde moc idylické. Na Fojtce u Mníšku u Liberce budují nyní stavbaři kolem přehrady stezku pro pěší. Oblíbená Kristýna u Hrádku nad Nisou se stále vzpamatovává z těžké rány, kterou jí zasadily loňské povodně. Živel protrhl hráz a v přehradě vyvolal tak silný vír, že na povrch vynesl bahno z více než 25 metrů hlubokého dna.

„Hygienické rozbory ukázaly, že voda je nezávadná. Ale není teď tak průzračná, jak jsme byli zvyklí. O víkendu jsme s potápěči bahno traverzou tahali od břehů zpět do hloubky. Shrnovat bahno budeme i dál. V hloubce pak vlastní tíhou spadne na dno. Uděláme všechno pro to, aby byla voda co nejčistší,“ řekl šéf areálu Radek Petr.

Oblíbená místa ke koupání na Liberecku.