Pod nádhernou košatou lípou, ze které dýchá moudrost věků, se v sobotu konala slavnost. Událost při příležitosti dekorování Kotelské lípy titulem Strom roku přišlo navštívit několik desítek lidí a další hosté.

Kotelská lípa velkolistá je unikátní nejen pro svou dlouhověkost. Její odhadované stáří je 950 let. Zajímavá je i rozměrnou dutinou uvnitř svého kmene, do které se vejde devět dospělých osob.

Stěny dutiny jsou porostlé vrstvou kůry, což je velmi vzácné a je to také jeden z důvodů dobré vitality stromu. Středem dutiny navíc roste další zpevňující kmen. Organizátorem soutěže Strom roku je brněnská Nadace Partnerství. Koordinátorka ankety Hana Rambousková řekla, že o soutěž Strom roku je velký zájem. Do soutěže se chtěla přihlásit i zahraniční města.

V anketě Strom roku hlasovali především obyvatelé Libereckého kraje, žáci škol a také gymnázií. Celkem Kotelská lípa nasbírala 11 281 hlasů. Místním popularizátorem projektu bylo občanské sdružení Naše Podještědí, které existuje od roku 2008. Jeho náplní je především opoziční postoj vůči zamýšlené těžbě uranu společností Diamo, která se snažila v lokalitě Kotel – Osečná zahájit těžbu této suroviny.