„Naše sdružení se momentálně potýká s přívalem nechtěných koťat, ať to jsou nalezenci nebo nás kontaktují majitelé, kteří se mláďat nemohou zbavit. Pokud si je nevezmeme, skončí utopená, ubitá nebo přejetá autem.

Momentálně máme ve frontě také březí kočky, takže vrhů budeme přijímat ještě mnoho," řekla Deníku Františka Zverková z neziskové organizace Šance zvířatům.

Podle ochránců zvířat je nejhorší situace na venkově, kde lidé příliš neslyší na Kastrační program. „Lidi to berou tak, že je přirozené nechat kočku rodit a pak koťata topí. Dokonce máme jeden případ, kdy majitel koťata nechá umrznout nebo je umlátí lopatou. Snažíme se jim vysvětlit, že kastrace není proti přírodě, že je to pro kočku to nejlepší řešení. Odezva není téměř žádná. Na osvětu bychom potřebovali daleko víc lidí a víc peněz. Chceme si proto požádat o grant z Evropské unie. Peníze potřebujeme také na kastrace koček i kocourů, které máme v dočasné péči a nabízíme je k adopci," dodala Zverková.

Kastrace jedné kočky přijde na několik stokorun. „Někteří veterináři ji udělají za tři stovky, ale cokoliv je pod 900 korun, nesplňuje chirurgické standardy, není zaručena kvalitní anestezie," sdělila už dříve veterinářka z Liberce Karolina Svobodová.

Tvrzení, že kočka musí mít alespoň jednou za život koťata, je podle odborníků nesmyslné. „Naopak, březost a četné porody kočky vysilují. Kastrací se vyloučí riziko rakoviny vaječníků a dělohy a výrazně se sníží pravděpodobnost onemocnění rakovinou mléčné žlázy," uvádí server moje-kocka.cz.

Kastrovaní kocouři se dožívají vyššího věku díky tomu, že nejsou ovládáni sexuálním pudem a nehrozí jim úrazy z dobrodružných milostných výprav. Život s kastrovaným kocourem je snesitelnější i pro jeho majitele. Nekastrovaní jedinci si totiž dokazují dominanci značkováním svého teritoria. Pach jejich moči i chování je agresivní.