Farnost už v loňském roce získala část peněz na celkovou obnovu, to ale nestačí. Předběžné náklady počítají s částkou zhruba dva a půl milionu korun. Z dotace se teď daří opravit jen severní a západní část věže. Práce by měly být hotové během jara. Farnosti pomáhá s obnovou i spolek Dubáci.

Kostel sv. Jakuba v Letařovicích získává postupně staronovou tvář

„Bohužel, kvůli nedostatku peněz musí být projekt opravy rozdělen na tři části. Po věži tak přijde na řadu loď kostela, výhledově by měla být zavedena i elektřina kvůli osvětlení uvnitř kostela a zapojení elektrických varhan," říká místopředseda spolku Dubáci Petr Pivoňka. Spolek hodlá farnosti se žádostmi o dotace nadále pomáhat. „Už je předjednáno, že letos budeme žádat o další finance, a to jak na ministerstvu, tak na kraji. Hodně přispívá i samotná obec Bílá," zdůrazňuje předseda Dubáků Jan Havelka.

Pokud se podaří realizovat opravy podle plánu, měl by být kostel v novém hávu hotový za dva až tři roky. Získá přitom i svoji původní barevnost.

Zpátky do baroka

„Obecně se moc neví, že v baroku byla fasáda kostela v červenobílém provedení, typickém právě pro toto období. K tomu bychom se chtěli vrátit. Svatostánek tak bude bílý a nárožní kameny červené, tak je zobrazen i na unikátním kazetovém stropě uvnitř kostela," dodává Havelka s tím, že výčet prací tím zdaleka nekončí. „Rádi bychom získali peníze na novou kazatelnu. Tu původní totiž zničili zloději v roce 2007. Kazatelnu strhli a vyřezali z ní deskové obrazy. Kde skončili, to se nepodařilo policii zjistit."

Narušená je i kostnice vedle kostela. Ve východní zdi se už před lety objevila hluboká trhlina, kvůli které hrozí kostnici zřícení.

Vloni proběhl v kostele stavebně historický průzkum. Při něm se objevily zbytky původního gotického okna, nápisy ve věži z roku 1695 i typologicky málo obvyklý raně barokní krov lodi.