Liberecký deník je na Facebooku. Připojte se

„Ty doby, kdy bylo možné s městským majetkem nakládat, jak se komu hodilo, už jsou nenávratně pryč,“ upozornil Jan Korytář (Změna pro Liberec), strůjce nejčerstvější kauzy, která nyní hýbe Libercem.

Před dvěma lety podal za své sdružení Čmelák společně se sdružením Oživení kvůli prodeji městského majetku pod cenou dvě trestní oznámení. Jedno na neznámého pachatele, druhé na bývalého dlouholetého primátora Jiřího Kittnera (ODS) za porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Výsledkem je současné obvinění tří politiků ODS protikorupční policií, vedle Jiřího Kittnera ještě bývalého náměstka Pavla Krenka a někdejšího zastupitele Jiřího Zeronika. Pokud soud prokáže, že úmyslně vyvedli nemovitosti města přes Sportovní areál Ještěd třetí osobě a způsobili tak Liberci škodu ve výši 17,7 milionů korun, hrozí Jiřímu Kittnerovi až 10 let vězení a ostatním dvěma obviněným až 12 let.

Nic pro nás nekončí, chystáme další kauzy

„Naše poznatky během vyšetřování policisté ještě rozšířili. Pro nás nic nekončí, připravujeme další kauzy. Všechny mají společného jmenovatele – prodej městského majetku za směšně nízké ceny. Nemůžeme nic prozradit dopředu, ale chystáme se podat další trestní oznámení,“ naznačil Jan Korytář s tím, že hodlá využít také informace, k nimž se dostal, když se po volbách na pět měsíců stal primátorem. „Mnohé z těchto informací by mně zůstaly utajeny, kdybych byl jen opozičním zastupitelem,“ poznamenal.

Jako jeden z příkladů, na který upozornili, uvedl Korytářův kolega z protikorupčního projektu Jaroslav Tauchman směnu lukrativního pozemku v Husově ulici.

Ten město za 646 tisíc korun prodalo své společnosti Sportovní areál Ještěd. Společnost jej později směnila za pozemek ve Světlé pod Ještědem, který druhý účastník směny koupil teprve krátce před tím. Nový vlastník parcely ji po dvou letech daroval dceři. Ta údajně nemovitost za měsíc prodala za 4,2 milionu korun.

close zoom_in

„Dcera je paní Hoffmannová, manželka Vítězslava Hoffmanna, který je společníkem obviněného Jiřího Zeronika v pěti firmách a vlastní také 1. Dražební, jež má s městem exkluzívní smlouvu na všechny dražby,“ prohlásil Jaroslav Tauchman.

Jako další konkrétní příklad uvedli Korytář s Tauchmanem pozemek s budovou v liberecké části Vesec.

Dům s pozemkem ve Vesci vynesl skoro 2 miliony

Jak řekli, nemovitosti město prodalo Sportovnímu areálu Ještěd za 916 tisíc korun s tím, že je to potřeba kvůli zasněžování při libereckém lyžařském mistrovství světa.

„Sportovní areál Ještěd je prodal za 1,05 milionu firmě Maximo Reality,“ řekl Tauchman. „Půl roku nato už firma Maximo Reality prodává tyto pozemky za 2,95 milionů, takže na nich vydělala zhruba 1,9 milionu,“ doplnil Tauchman.

Jedno trestní oznámení směřovalo jen na Jiřího Kittnera kvůli tomu, že bývalý primátor při prodeji dalších městských pozemků zahrnul do smlouvy s novým vlastníkem, bratry Klusáčkovými, příslib, že se město postará o převedení levných parcel na plochy, určené k bydlení.

Ve smlouvě stálo, že pokud město tuto podmínku nesplní, zaplatí Klusáčkovým mnohasettisícovou pokutu.

„Když jsme na to v zastupitelstvu důrazně upozornili, primátor posléze tuhle podmínku ze smlouvy vyhodil,“ doplnil Jan Korytář.

Dalším tunelem byla Šimáčkova

Jako další případy pro město nevýhodně prodaného majetku z poslední doby uvedl Jan Korytář třeba prodej bývalého pečovatelského domu v Šimáčkově ulici v Liberci.

Dům město prodalo hluboce pod cenou jedinému zájemci. Ten neotálel a začal jej rozprodávat po bytech, a tím si podle Jana Korytáře už vloni přišel k deseti milionům korun čistého zisku.

Jiří Kittner i Jiří Zeronik už dříve uvedli, že obvinění považují za nesmysl a že rozhodně necítí žádnou vinu.

„Obvinění jsem převzal ve chvíli, kdy jsem nastoupil na místo ekonomického ředitele krajské nemocnice. Proto za ním vidím jasné politické zadání některých skupin, které se snahou očernit mé jméno za každou cenu nijak netají,“ uvedl předevčírem bývalý primátor.

Trojice obviněných je vyšetřovaná na svobodě.