Podle statistického úřadu dosáhla průměrná hrubá měsíční nominální mzda v Libereckém kraji v přepočtu na plně zaměstnané 21 796 Kč, což představuje meziroční nárůst o 3,1 % (648 Kč). Liberecký kraj se tak na úrovni průměrné mzdy umístil na 6. místě mezi všemi českými kraji.

A teď ta špatná zpráva: Většina lidí průměrnou mzdu nemá a nikdy neměla. Potvrzuje to krajský šéf Asociace samostatných odborů Milan Šubrt. Odbory v Libereckém kraji sdružují asi 20 000 zaměstnanců. Podle jeho výpočtů asi 65% všech pracovníků na průměrnou mzdu nedosáhne.

„V automobilovém průmyslu, který je u nás nejsilnější, je nejběžnější mzda u dělnických profesí kolem 18 až 19 000 hrubého,” zdůrazňuje Šubrt. „Pokud je průměrná mzda vyšší, tak díky manažerským pozicím, kde se mzdy pohybují od 35 do 150 000 korun hrubého,” dokládá odborář.

Čísla, která zveřejnil statistický úřad, tak o mnohém nevypovídají. Objektivnější údaj by byl takzvaný medián, neboli mzda prostředního zaměstnance. Jenže ten statistici neuvedli. Chyba je tedy pouze v metodice. „Problém je v tom, že minimální mzda má své dno, níž jít nelze, zatímco maximální mzda neexistuje. Proto je statistika zdeformována růstem mezd lidí, kteří patří mezi vysokopříjmové. A těm mzdy rostou více a také rychleji,” tvrdí liberecký finanční analytik Zbyněk Jaroš.

Průměrná mzda je tedy tvořena zejména několika procenty osob v populaci, které mají statisícové mzdy. Celková suma je navíc ještě povýšena tím, že mnoho lidí pracuje přesčas. Kdyby podle Milana Šubrta platil takzvaný pětidenní pracovní týden, dospěli bychom ještě k odlišnějším číslům.

Na trend v průměrných mzdách spolupůsobí dva činitele: vývoj počtu zaměstnanců a vývoj objemu mzdových prostředků. Objem mezd se ve 3. čtvrtletí 2011 celkově zvýšil o dvě procenta, jde tedy o pozitivní trend. O tom bohužel nelze hovořit u druhého činitele. Evidenční počet zaměstnanců na přepočtené počty se ve 3. čtvrtletí 2011 celkově snížil o 0,3 % ke stejnému období předchozího roku, početně tedy o necelých 13 tisíc. Ve třetím čtvrtletí zaměstnávaly firmy v Libereckém kraji 133.200 lidí, před rokem jich ale bylo o 1 600 víc.