Od července mělo po Libereckém kraji jezdit auto 
s nápisem Koroner. Ale nejezdí. Služba úředního ohledavače mrtvol nevznikla. Kraj už přitom na ni vyčlenil pro letošek 1,8 milionů korun a dalších půl milionu na auto. „Bohužel se nepodařilo sehnat potřebný počet ochotných lékařů z řad praktických lékařů, kteří by se na službě podíleli, takže jsme se rozhodli, že prozatím budou prohlídky zemřelých prováděny ve stávajícím režimu," vysvětluje mluvčí kraje Blanka Daníčková.

K lidem, kteří zemřou jinde než v nemocnici, tak budou dál vyjíždět praktičtí lékaři. Nejlépe ti, kteří o zemřelého pečovali a měli ho v evidenci. Jenže to je kolikrát problém. „Stává se často, že dotyčného lékaře nemůžeme sehnat nebo na něj čekáme neúměrně dlouho, někdy i několik hodin," popsal už dříve situaci majitel pohřební služby Rolf Bartosch. „I když jsme na místě první, nemůžeme se zemřelým manipulovat, dokud nepřijede lékař a nevystaví úmrtní list. To nikdo jiný udělat nemůže." Když se praktický lékař nesežene, musí přijet záchranka, která je tak blokovaná a může chybět jinde. 
I proto kraj o zřízení postu koronera usiloval.

„Je zbytečné, aby k případům, kdy je jasné, že pacienta už nelze oživit, jela kompletně vybavená sanitka s posádkou, plně postačí obyčejné auto 
s koronerem," přibližoval na počátku roku záměr radní Marek Pieter.
Jenže nezájem praktických lékařů o tuto 24hodinovou službu všechno zhatil. Liberecký kraj přitom není jediný. Podobné problémy řešil i Moravskoslezský kraj, kde evidovali nárůst stížností na dlouhé čekání na příjezd lékaře k zemřelému.

Krajská záchranná služba má přitom smlouvu na podobné činnosti pouze mimo pracovní dobu praktických lékařů. „To znamená, že správně by k případům, kdy nejde 
o nehodu, ale běžné úmrtí, měla záchranka jezdit od 17 do 
5 hodin ve všední den a o víkendech a svátcích pak i mimo tento čas, protože při současném systému není jednoduché zjistit ordinační a provozní dobu jednotlivých praktických lékařů, zástupy za dovolenou a podobně," uvedl Pieter. Jenže v praxi musí záchranka jezdit i mimo nasmlouvanou dobu.

Plánovanou službu koronera přitom vítala i policie. „Bylo by dobré, kdyby tu byla v kraji dvě až tři pracoviště koronera v nepřetržitém režimu. I pro nás by to byl další partner, mohla by se zvýšit rychlost zákroků," sdělil na jaře Ondřej Musil z krajského policejního ředitelství. Koroner totiž může ve sporných případech nařídit i pitvu nebo zahájit policejní vyšetřování, když mu přijdou okolnosti úmrtí podezřelé.

Zatím není jasné, zda se kraj znovu pokusí službu koronera zavést.