„Pacient neměl příznaky nemoci, nicméně byl vyhodnocen rizikový kontakt. Umístili jsme ho do domácí karantény a vyšetřili jsme ho. Výsledek byl negativní, z důvodu opatrnosti ale ještě zůstává v karanténě, aby byla dodržena lhůta čtrnácti dnů,“ řekl Valenta.

V Česku se dosud nepotvrdil ani žádný jiný případ nákazy koronavirem. Nejvíce nakažených se objevilo v Číně a dalších asijských zemích, výskyt hlásí i některé evropské státy. „Případy, které se v Evropě objevily, se týkají příjezdů z Číny. Sekundární přenosy jsou zatím skutečně minimální. Český občan se v současné době nemusí bát ničeho a navštěvovat lékaře, pokud není nemocný,“ uklidnil primář infekčního oddělení liberecké nemocnice Adam Vitouš.

Ve středu v Liberci zasedli zástupci kraje, hygieniků, integrovaného záchranného systému a praktických lékařů. Důvodem bylo potvrzení a upravení způsobu, jakým postupovat v případě podezření na výskyt viru. Podle hejtmanova náměstka Přemysla Sobotky jsou všichni zúčastnění na takovou možnost dobře připraveni.

Důvod ke znepokojení zatím není

Hygienici podle Valenty evidují kvůli koronaviru zvýšený výskyt telefonátů ze strany obyvatel, důvod ke znepokojení ale zatím není. Ředitel krajské hygieny ale doporučil, aby lidé zvážili návštěvu oblasti jihovýchodní Asie. „Pokud se z této oblasti vrátí a vyskytne se u nich jakkýkoli z příznaků, ať kontaktují buď svého praktického lékaře, nebo ať volají přímo na území pracoviště Krajské hygienické stanice, kde zkonzultujeme míru jeho kontaktu a problémů,“ vyzval Valenta.

Hygienici vedle toho doporučili dodržování běžných hygienických návyků, jako je například časté mytí rukou. Dodržování takzvané respirační etikety je vhodné i proto, že se Liberecký kraj aktuálně ocitl na prahu "běžné" chřipkové epidemie.