Online reportáž

close Co je koronavirus? info Zdroj: Deník zoom_in

Technická univerzita v reakci na opatření zrušila do odvolání přímou výuku. „Doporučujeme svým pedagogům, tam kde je to možné, aby vedli výuku formou online studia nebo zadávali studentům práci distanční formou po síti,“ řekl rektor Miroslav Brzezina.

Škola také vyzvala studenty, aby se nezdržovali na kolejích a odjeli domů. „Zahraniční studenti se samozřejmě domů také mohou vydat, jen by měli uvážit, zda pro ně není bezpečnější z hlediska šíření nákazy setrvat v České republice,“ řekl mluvčí univerzity Radek Pirkl.

„Přerušení výuky vítám, myslím si, že to je správný krok. Věřím, že studenti k tomu přistoupí svědomitě a podaří se vyhnout hrozící epidemii. Samostudium mi nevadí,“ vyjádřil se jeden ze studentů textilní fakulty Martin Š.

SPORT

Univerzita zrušila také další akce. Neuskuteční se tak například plánovaný hokejový zápas mezi Technickou univerzitou Liberec a Univerzitou J. E. Purkyně Ústí nad Labem.  Univerzitní týmy proti sobě měly nastoupit ve středu 11. března v liberecké Home Credit Areně. „Hledá se náhradní termín,“ sdělil Pirkl.

Lístky na první dvě domácí čtvrtfinálová utkání přestali prodávat také liberečtí hokejoví Bílí tygři. Zápasy se mají konat 18. a 19. března. „Další kroky klubu budou přímo závislé na vývoji aktuální situace,“ informoval mluvčí klubu Martin Kadlec.

Home Credit Arena oznámila také zrušení všech dalších kulturních i sportovních akcí, u nichž je předpokládaná účast nad sto osob. Týká se to i veřejného bruslení. Chod sportovišť zůstává zachován.

Na liberecké sportovce má dopad i rušení akcí na jiných místech, neproběhne třebasportovní událost Oktagon 16, která byla naplánována na 14. března v Ostravě. „Všechnu tu dřinu mi nikdo nevrátí. Navíc to bohužel nefunguje tak, že by vám forma vydržela a natrénované věci se přenesly do další přípravy. Funguje to tak, že forma má v den zápasu vyvrcholit a pak už se ta rychlost, fýza a dynamika nedá dlouhodobě udržet. Tyhle situace ale budují charakter a věřim, že mě to do budoucna posílí,“ svěřil se liberecký MMA fighter Jan Malach.

KULTURA

V libereckém kině Varšava se v úterý večer uskuteční projekce filmu V síti. Kino na svém facebookovém profilu uvedlo, že je na projekci prodáno 145 vstupenek. V reakci na opatření bude kapacita sálu snížena na 99 míst. „Lidem, kteří přijdou navíc nad uvedený počet, budeme vracet na místě vstupné, respektive nabídneme náhradní termín projekce,“ napsalo kino na Facebooku.

Kapacitu na 99 míst snižuje i liberecké Naivní divadlo. Týká se to sobotního představení Babu a papoušek. Lidé mohou vstupenky vracet do pátečního poledne. 

Divadlo F. X. Šaldy naopak všechna svá představení zrušilo. „Vstupenky za zrušená představení v Malém a Šaldově divadle je možné vracet pouze zpětně a to až do 30 dnů od zrušeného termínu na pokladně Šaldova divadla a ostatních prodejních místech,“ informovalo na svých webových stránkách.

Zrušené jsou i velké akce v Lidových sadech, o těch menších se nyní jedná. Promítat se nebudou ani filmy v multikině CineStar Liberec. „Multikino má přerušeno s okamžitou platností veškerý provoz, veškeré filmové produkce jsou zrušeny,“ řekl generální manažer pobočky Jaroslav Vrabec. 

Technické muzeum v Liberci oznámilo, že bude počítat návštěvníky a po dosažení stovky nepustí dovnitř další. Zavřené jsou od středy také expozice IQLandia a IQpark, otevřené zůstane pouze planetárium a laboratoř FabLab.

S dopadem nařízení se musí vypořádat také provozovatelé menších klubů, či samotní umělci. Například libereckému Big'O'Bandu odpadla vystoupení hned na čtyřech plesech. „Rozhodnutí vlády samozřejmě bereme a rozhodně nebudeme vymýšlet cesty, jak to obejít. Hodně profesionálních muzikantů na "volné noze" čekají těžké časy. Snad bude rychle dobře!“ řekl kapelník libereckého Big'O'Bandu Marek Ottl.

Všechny své kroužky přerušuje liberecký Dům dětí a mládeže Větrník. Nařízení vlády se dotkla i skautů. „Mohu potvrdit, že aktuálně byla skautská činnost pozastavena a my se budeme nařízením řídit,“ řekl vedoucí střediska Mustang v Liberci Ondřej Petrovský.

Otevřená naproti tomu zůstane liberecká zoologická zahrada. Její vedení to uvedlo v tiskovém prohlášení. „Vzhledem k aktuálnímu nízkému počtu návštěvníků zůstává provoz neomezen,“ uvedl ředitel David Nejedlo. Otevřená zůstává i Oblastní galerie Lázně, dále se lyžuje i na Ještědu.

ÚŘADY

Liberecký magistrát přestane poskytovat služby mimo budovu magistrátu, jako jsou návštěvy ve věci ověřování podpisů a podobně. „Žádáme klienty, aby omezili návštěvy budov libereckého magistrátu a agendu vyřizování záležitostí omezili na nezbytně nutné případy,“ vyzvala mluvčí radnice Jana Kodymová.

Krajský úřad Libereckého kraje zrušil úřední hodiny zcela.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in