Jednotlivé okresy si mezi sebou rozdělilo liberecké Komunitní středisko Kontakt, jablonecký Oblastní spolek Českého červeného kříže (ČČK) a na Českolipsku se role koordinátora ujalo centrum ADRA. Nabídka všech organizací je totožná: nákup potřebného zboží, vyzvednutí léku, v některých oblastech si lidé budou moci „objednat“ i venčení psů. Veškeré služby jsou bezplatné, platit se musí jen zakoupené zboží.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

„My nabízíme tři balíčky, základní balíček a rozšířený, které jsou za asi 130 korun, pak vlastní balíček, který je limitovaný cenou 500 korun,“ vysvětlil ředitel libereckého Kontaktu Michael Dufek. Středisko už zřídilo pro zájemce dvě krizové linky. „Jedna bude sloužit lidem přímo z Liberce, druhá je pro zbytek okresu,“ upřesnil Dufek.

Kolik lidí se na ně s žádostí o pomoc obrátí, zatím netuší. Zato co se týče počtu dobrovolníků, hovoří o „lavině“. „Sedmnáct jich je zaevidovaných, dalších čtyřicet musíme ještě zaevidovat,“ doplnil Dufek s tím, že do spolupráce se zapojil i liberecký ČČK. Osamělé starší lidi nebo postižené chce Kontakt oslovit přes média a přes komunikační kanály města a kraje.

Kolem třicítky dobrovolníků už má také jablonecký ČČK. Jsou mezi nimi i vodní záchranáři nebo skauti. „Senioři už se na nás obracejí,“ uvedla ředitelka zdejšího oblastního spolku Kateřina Havlová.

Informace s kontaktními údaji chtějí distribuovat formou letáku do schránek. „Informace budou předávat také pečovatelské služby,“ poznamenala ředitelka a doplnila, že chtějí zorganizovat i skupinu lidí, která by byla schopná zaskočit za pracovníky pečovatelských služeb, kteří se ocitnou v karanténě nebo onemocní.

U organizace dobrovolníků podle ní nastavili přísná pravidla, tak aby se potkávali maximálně dva, jejich zaškolení bude probíhat v řádech desítek minut. „Potraviny se budeme snažit předávat s minimálním kontaktem,“ upozornila. ČČK bude pokrývat také Semilsko. Jak informoval Petr Máška z organizace ADRA, která zajišťuje pomoc na Turnovsku a Českolipsku, v těchto regionech bude fungovat také krizová linka. Informace najdou zdejší obyvatelé rovněž ve svých poštovních schránkách.

Krizové linky
Kontakt (pondělí až pátek 8-16 hod.) – pro liberecké zájemce 770 14 14 44, pro mimoliberecké zájemce z okresu Liberec 608 30 36 66, pro dobrovolníky 485 244 997.
Český červený kříž v Jablonci nad Nisou (pondělí až pátek 8-18 hod.) – telefony 602 503 705, 601 386 447.
ADRA: 739 357 979 nebo 604 735 418.

Koronavirus v Česku