„Počet vysokoškolských studentů v republice vzrůstá, ale na technických oborech stále stagnuje nebo i klesá,“ řekl koordinátor projektu Miloš Hernych. „To se pokoušíme napravit. Chceme v dětech vzbudit zájem o technické obory, dokud jsou ještě přístupné,“ dodal. Proto je Dětská univerzita určena především žákům základních škol.

Ti si vyzkoušejí vysokoškolské studium nanečisto. Součástí bude slavnostní imatrikulace, děti dostanou indexy a budou sbírat zápočty. Na konci je pak čeká závěrečná zkouška. Na výběr je z několika oborů, například ze základů robotiky nebo mechatroniky. Registrace je možná na internetové adrese www. starttech.cz. Přijímací pohovory začnou v sobotu 18. září.

„Pohovor ale není test znalostí,“ upozornil Hernych. „Spíše chceme zjistit, co děti zajímá. Vše je samozřejmě bráno jako hra. Chceme klást důraz na využití volného času dětí a na jejich aktivní zapojení.“ Velkou roli budou tedy hrát pokusy, praktické ukázky a některé své výrobky si děti budou moci odnést i domů. „Jsme schopni pojmout 60 až 80 dětí,“ řekla mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková s tím, že tento počet by v případě zájmu bylo možno navýšit. Zatím se přihlásilo 26 dětí.

„Počet studentů technických oborů v republice stagnuje nebo klesá. Chceme to změnit, ukázat dětem, že technické obory nejsou suché počty a že věda může být zábava.“ Miloš Hernych, koordinátor projektu Starttech

Na projektu spolupracuje i liberecká střední průmyslová škola. V ní si malí studenti budou moci vyzkoušet pájení, práci s mikroprocesory, programování nebo soustružení. Program je přitom zdarma. Evropská unie totiž liberecké univerzitě poskytla jedenáct milionů korun na projekt Starttech, jehož součástí je i Dětská univerzita. Různými zábavnými a vzdělávacími akcemi od loňského srpna prošlo již téměř tisíc dětí.

„Vnímáme to jednoznačně jako úspěch,“ řekla Jaroslava Kočárková. „Tyto akce bývají beznadějně obsazené již den po jejich vyhlášení. Děti chodí dobrovolně v neděli do školy a program se jim líbí,“ dodala.