„Jsme rádi, že můžeme tuto konferenci hostit. My sami v science centru iQLANDIA hledáme cesty, jak můžeme být ti, kteří podporují edukaci o AI. Vnímáme, že i směrem do firem je to důležité téma," uvedl ředitel iQLANDIA Václav Dostál.

Dorazili odborníci z oboru, inovátoři a představitelé firem, aby prozkoumali, jak může umělá inteligence podpořit růst, efektivitu a inovace ve společnostech.

„Spektrum účastníků je opravdu široké, nejenom z našeho regionu, ale i z celé České republiky. Je vidět, že téma je na špičce sledovanosti,“ řekl radní Libereckého kraje Jiří Ulvr při zahájení konference a doplnil, že i tato skvělá vymoženost krom výhod, přináší i svá úskalí, a cílem konference bylo, všechny tyto aspekty probrat.

Přednášky začal Jan Kočí, specialista na umělou inteligenci z Technické univerzity v Liberci (TUL), který představil projekt EDIH Northeast a jeho služby pro malé a střední firmy.

„Jmenovitě můžeme působit například v oblasti vývoje senzorů, zpracování dat, vývoje aplikací, kyber security, testování a analýzy elektroniky, umělé inteligence, strojového učení, robotiky nebo rozpoznání obrazu a jazyka," sdělil Jan Kočí.

Další řečníci se věnovali různým aspektům AI – od jazykových modelů po využití 5G sítí a regulaci umělé inteligence v Evropské unii.

Odpolední program nabídl praktické ukázky využití AI ve firmách. Zástupci společností jako IBM, CzechInvest, Nullspaces či Škoda Auto hovořili o reálných přínosech AI a praktických aplikacích pro různá odvětví či výrobní procesy.

O účast na konferenci byl velký zájem, že se několikrát kapacita zvyšovala a počet účastníků se přiblížil stovce," uvedli zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR s tím, že věří, že díky kladným ohlasům se podaří konferenci zopakovat také v příštím roce.

Mohlo by vás zajímat: Regulovčíci vyrazili do akce. Svůj um předvedli na rušné liberecké křižovatce

Krajské kolo soutěže Regulovčík 2024. | Video: Jiří Louda