Horko nám podle předběžných předpovědí bude až do konce tohoto týdne.

„Nejteplejšími dny budou na Liberecku úterý a středa. To se teploty i zde vyšplhají na 30 až 33 stupňů Celsia, přičemž od 30 stupňů výše už mluvíme o tropickém dni,“ potvrdil meteorolog Daniel Tudor z Českého meteorologického ústavu v Ústí nad Labem.

Příjemně bude také v noci. Na začátku týdne noční teploty dosáhnou rozmezí od 15 do 19 stupňů Celsia. Tropická noc, tedy 20 stupňů, přijde ze středy na čtvrtek 25. srpna. Současně by měla být až na výjimky obloha do poloviny týdne jako vymetená.

„Závěr týdne už bude vlhčí, přibude oblačnosti a bouřek z tepla. Trvalejší srážky ale neočekáváme,“ podotkl meteorolog. Přestože se objeví bouřky a občas zaprší, ještě do neděle se odpolední teploty budou držet kolem hranice tropických hodnot.

„Na konci srpna a začátku září se zřejmě o pár stupňů ochladí, odpolední teploty budou dosahovat kolem 25 stupňů Celsia,“ nastínil Daniel Tudor. Letošní prázdniny, které patřily k chladnějším a vlhčím, než obvykle v létě bývá, zamíchaly kartami hlavně provozovatelům obou libereckých koupališť. Na Sluníčko ve Vratislavicích celé tři týdny, kdy se ochladilo a často poprchávalo, nepřišla ani noha. Nejvíc lidí v jednom dni napočítali šéfové koupaliště v dosud jediném parném týdnu v první polovině července. Dorazilo jich 300. Přitom na koupaliště se vejde najednou až 1500 rekreantů.

„V pátek jme tu měli tři lidi, v sobotu zhruba 80, je to jedna z nejhorších sezón, co pamatujeme,“ řekl správce Sluníčka František Gálik. „Údržba vody nás přitom denně přijde na tisícovku, ať lidi přijdou nebo ne,“ dodal s tím, že pár tropických dnů na konci léta propad tržeb nezastaví. Jak doplnil jeden ze šéfů koupaliště Petr Polda, i kdyby mělo být podle předpovědi v září hezky, stejně na začátku školního roku bazén vypustí. Nevyplatí se udržovat vodu čistou a platit chemikálie, když po prázdninách už moc rekreantů nechodí.

Od začátku června do dnešních dnů přišlo na Sluníčko asi 1500 lidí, tedy tolik, jak za parného léta za jeden den. „Abychom se dostali z červených čísel, potřebovali bychom tak minimálně 14 dní ideálního počasí,“ zdůraznil Petr Polda. „Provozování koupaliště je podle mého názoru veřejnou službou, město by se mělo k našim ztrátám postavit čelem,“ doplnil.

V mínusu je letos také druhé liberecké koupaliště – Vápenka. Jak připomněl šéf Vápenky Jan Skalník, muselo by jim počasí nadělit 23 dnů pěkných, aby nic nedlužili.
„Letos trvala sezóna pět dní, a to zápasíme s mnohem nižší dotací od města než v předchozích letech. Otevírali jsme o těchto prázdninách jeden den i pro tři lidi. Je to bída,“ poznamenal Jan Skalník.

Vápenku vyhledalo za celé školní prázdniny dosud zhruba 1900 rekreantů. „Koupaliště je veřejná služba. Určitě nezkrachujeme, to ne, pro mne je Vápenka srdeční záležitostí.

Ale pokud by se tahle sezóna měla opakovat i s minimální dotací od města také v příštím roce, dostaneme se do hodně vážných problémů,“ vysvětlil s tím, že nejvíc lidí v jednom dni napočítali letos celkem 280. Kdyby mělo být ještě v září teplo, Vápenka zůstane otevřená.

I když oteplení přichází náhle a po poměrně chladném létě, neměli by lidé vedra podceňovat. Zvláště senioři a ti, kteří trpí srdečními neduhy, by měli v horkých dnech přes poledne podle lékařů zůstávat doma ve stínu, vyvarovat se větší fyzické zátěže a nezapomínat na pitný režim.

Horko může být nebezpečné i pro nejmenší děti, které nemají ještě plně vyvinutý termoregulační systém. Také psům může tropické vedro přinést srdeční slabost, nevolnost či dehydrataci. Proto by měli pejskaři svá zvířata přes poledne držet raději doma a pravidelně jim doplňovat zásoby čerstvé pitné vody.