Kdyby přišlo tolik lidí, kolik se jich sešlo v sobotu 31. července před libereckou radnicí, politikům na některý jejich mítink, měli by volby v kapse. Na náměstí Dr. Edvarda Beneše se ale žádná politická akce nekonala.

Poprvé zde začala prýštit voda z Neptunovy kašny, kterou město nechalo na její původní místo vrátit po 85 letech. Lidová veselice, ve kterou se změnil doprovodný program, přilákala podle odhadů bezmála 1200 zvědavců.

„Byl jsem optimistou, předpokládal jsem, že návrat kašny Liberečany zaujme. Odhadoval jsem, že jich dorazí asi tisíc. Ale nakonec jich je o zhruba dvě stě víc. Mám z toho radost,“ svěřil se primátor Jiří Kittner (ODS), který si vzal nad kulturním programem osobní záštitu.

Předseda Senátu zprvu pochyboval

Na slavnost dorazil také předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka (ODS). Přiznal, že zprvu si neuměl kašnu na náměstí představit. „Když jsem se dozvěděl, že bude stát Neptun na náměstí, byl jsem trochu v rozpacích. Nebyl jsem si jistý, jestli se sem kašna hodí. Ale teď, když ji tady vidím, jsem rád, že se městu podařilo Neptuna sem vrátit,“ řekl Přemysl Sobotka.

Liberecké náměstí praskalo od odpoledne, kdy program odstartovaly soutěže pro děti, ve švech. Skutečného vládce moří a oceánů, který přijel kašnu pokřtít, tak nebylo v mačkajícím se davu téměř vidět. Lidem zazpívaly místní kapely, pivo teklo proudem, voněly grilované klobásky a večer kašnu i radnici zkrášlilo slavnostní nasvícení.

„Přišli jsme s rodinou, abychom viděli kašnu, která tu tolik let nebyla. Zaplaťpámbůh za ni. Máme zase plnohodnotné náměstí,“ uvedl Oldřich Votoček z Liberce. Mezi diváky ale nebyli jen Liberečané. „Jsme tu s dětmi hlavně kvůli koncertu, který jsme si chtěli poslechnout. Je dobře, že má Liberec zase kašnu, my ji v Jablonci také máme, na Dolním náměstí,“ zdůraznila Lenka Pirochová ze sousedního Jablonce.

Neptunova kašna pochází z roku 1823. Náměstí zdobila do roku 1925, pak byla nahrazena Metznerovou kašnou se sochou Prométhea, neboť Neptun nepřipadal tehdy zástupcům města dost reprezentativní. Proto byla Neptunova kašna odsunuta na Nerudovo náměstí, kde sice chátrala, ale dopadla nakonec lépe než Metznerova. Tu v létě roku 1945 lidé jako symbol germánství města zcela zničili.