Na libereckém letišti vyrostl stometrový plot. Jeho cílem je alespoň částečně zamezit volnému pohybu místních, kteří si přes přistávací plochu zkracovali cestu, chodili sem venčit pejsky nebo na podzim pouštěli draky.

„Neustále jsme řešili, že se po letišti procházejí lidé bez ohledu na to, že jim hrozí nebezpečí," sdělil vedoucí letového provozu Václav Kmínek, který upozornil, že tak provozovatel letiště Aeroklubu Liberec nebyl schopen zcela zajistit bezpečnost lidí.

Plot je výsledkem jednání se zástupci libereckého aeroklubu se zástupci města i městské policie.

„Plot byl realizován odborem ekologie a veřejného prostoru a stál přes čtyřicet tisíc," upřesnil Jan Král z tiskového oddělení liberecké radnice. Podle něj se zatím s rozšířením nepočítá.

Podle Kmínka však hrozí reálné nebezpečí, že plot příliš dlouho nevydrží.

„Ještě před revolucí bylo oplocené celé letiště. Pak se do něj ale pustili lidé a plot rozebrali na atomy," vysvětlil Kmínek.

Podle mluvčí liberecké městské policie Daniely Buškové je však ustálenou praxí, že když někde vznikne nové oplocení, například kolem dětských hřišť, chodí jej strážníci častěji kontrolovat. „Nenecháme samozřejmě nikoho, aby plot ničil," dodala Bušková.

Podle ní se poslední dobou příliš případů na libereckém letišti neřešilo. „Je však možné, že je přímo na místě řešil náš okrskář," poznamenala. Situace byla nejhorší loni na podzim, kdy si lidé podle Kmínka nenechali vymluvit, že pouštění draků na letištní ploše je nebezpečné.

Podle něj neměli lidé možnost zaslechnout bezmotorová letadla přistávat a v ohrožení tak byli nejen oni, ale i pilot. Jak už dříve poznamenal, někteří lidé byli dokonce agresivní, přestože se na letiště vypravili i s dětmi.

„Snažili jsme se zabrat co nejméně prostoru," upozornil dále Kmínek s tím, že se situace pomalu zlepšuje i díky kampani, kterou už dříve provozovatelé letiště zahájili. Výstražné cedule však evidentně dostatečně nevarovaly všechny místní obyvatele, pro které bylo letiště oblíbenou odpočinkovou zónou.