Zatímco developer obchodního centra Forum Liberec, jenž má být sídlem druhého libereckého multikina, se konkurence neobává, společnost CineStar, která od konce letošního října provozuje multikino v obchodním centru Nisa, označuje nevyhnutelný konkurenční boj za ekonomický nesmysl, který bude mít negativní dopad na oba provozovatele.

Reálný cíl nabídnout Liberečanům další multifunkční filmový stánek potvrdila Deníku Lucie Husníková, marketingová a PR manažerka společnosti Multi Development, která stojí za výstavbou obchodního centra Forum Liberec.

„V centru Forum Liberec multikino bude. V tuto chvíli jednáme s konkrétním provozovatelem. Brzy by mělo dojít k podpisu smlouvy,“ konstatovala Lucie Husníková s tím, že dotyčnou společnost zveřejní Multi Development až po podpisu.

Podle kuloárních informací by měla být provozovatelem dalšího libereckého multikina společnost Palace Cinemas. Tuto informaci se ale Deníku z oficiálních zdrojů zatím nepodařilo potvrdit, protože generální ředitel společnosti byl na dovolené.

Multi se konkurence neobává

Společnost Multi Development se podle Lucie Husníkové případného konkurenčního boje se stávajícím multikinem CineStar, potažmo s obchodním centrem Nisa, kde první liberecký multiplex sídlí, neobává.

„Konkurence se nebojíme, a to díky poloze našeho centra, která se nachází přímo v centru města,“ komentovala Lucie Husníková s tím, že k otevření dalšího libereckého multikina dojde na podzim roku 2010, tedy s dokončením druhé etapy Fora Liberec, které vyroste na místě dnešního Tesca.

Jan Bradáč, ředitel společnosti CineStar, která provozuje multiplex v obchodním centru Nisa, označuje záměr otevření dalšího multikina ve městě pod Ještědem za naprostý ekonomický nesmysl.

„Pro oba provozovatele nastane složitá situace. Jako příklad můžeme uvést Plzeň, která je větší než Liberec a dvě multikina se tam uživí jen velmi těžko. A to má ještě Plzeň tu výhodu, že oba multiplexy jsou od sebe hodně vzdálené a každé počítá s jinou spádovou oblastí v rámci města. V Liberci to tak nebude,“ konstatoval Jan Bradáč.

CineStar: Bude to zbytečný boj

Podle něj půjde o souboj, který nebude mít vítěze. „Nastane konkurenční boj, na kterém sice divák krátkodobě vydělá, z ekonomického hlediska je to ale čirý nesmysl. Zvýší se tím například náročnost pro distributory,“ dodal Jan Bradáč.

Další složitá situace by podle něj nastala v případě, kdy by časem jeden z provozovatelů konkurenční boj neunesl a rozhodl se pod Ještědem skončit. „Něco takového by bylo nesmírně komplikované už proto, že developeři se proti těmto případům samozřejmě jistí, a to zejména, když jde o tak rozsáhlé obchodní prostory, jaké zabírá multikino. Chápu, že město jako například Ostrava si říká o dva multiplexy, ale Liberec je na ně prostě malý. Srhnout se to dá tak, že oběma provozovatelům se jen výrazně zvýší náklady a plusy to nebude mít ve výsledku žádné,“ uzavřel Jan Bradáč.

Otevřít v Liberci více než jedno multikino je netaktické i podle Karla Mužáka, provozovatele dosavadních libereckých kamenných kin Lípy a Varšavy.

„Podle mě je nerozumné, aby bylo v Liberci víc než jedno multikino. V mnoha českých městech už se jasně ukázalo, že multikina frčí hlavně ze začátku, ale prvotní nadšení rychle opadá. Ve stávajících multiplexech časem běžně dochází k poklesu diváckého zájmu,“ uvedl již dříve v rozhovoru pro Deník Karel Mužák.

Jeho kamenná kina neunesla konkurenci ani prvního multiplexu a na konci letošního roku pod Ještědem kvůli dlouhodobé ztrátovosti definitivně končí.