Devětadvacetiletá slonice Bala, které byla v německé zoologické zahradě šikanována zbytkem sloního stáda, najde v nejbližších dnech spásu v ZOO Liberec. Ta to považuje za událost roku. „Bala z německého Münsteru přijede 2. října na doporučení koordinátora evropského chovu na umístění tohoto zvířete, protože Bala má v současném zařízení sociální problémy," řekl hlavní zoolog ZOO Liberec Luboš Melichar. Stádo Balu vyčlenilo, sloni jí napadali, a tak nakonec zůstala osaměla na malém prostoru. Je velice submisivní, z čehož problémy vyplývají. „Koordinátor nás shledal vhodným zařízením. Bala je velice kontaktní s bohatou minulostí. Nejspíš už v zajetí se narodila v Barmě, odtud přišla přes několikaleté pobyty v cirkusech do ZOO v Hamburku, která je dodnes jejím majitelem. Z Hamburku byla deponována do zmiňovaného Münsteru, kde žila posledních deset let," doplnil Melichar.

Hejnová patronkou

ZOO Liberec si od Baly slibuje posílení stávajícího stavu, což není mnoho. „Před dvěma lety jsme přišli o indickou slonici Gaurí a Rání nám tu zůstala sama. Za tu dobu se toho v jejím životě mnoho pestrého neudálo. A Bala by měla být v podstatě náhradou za uhynulou Gaurí. Čekáme, že by si slonice mohly sednout, ale to je samozřejmě spíš zbožné přání," uvedl zoolog. Podle něj nelze úplně předvídat, jak spolu budou nakonec vycházet. „Bala má sice vizitku submisivní slonice, což je pro nás výhoda, protože Rání se vždy chovala dominantně. To ovšem neznamená, že se na Balu vrhne a bude ji tlouct, ale i tomu jsme schopni zabránit, jinak bychom si ten transfer vůbec nemohli dovolit," vysvětlil Melichar. Patronkou Baly se stane 5. října mistryně světa Zuzana Hejnová.

Kluci mají smůlu

V minulosti se ZOO Liberec nechala slyšet, že by ráda chovala sloní samce. „Předcházet tomu měla rekonstrukce stávajícího slonince, ale jsme limitováni financemi. Bala tak nebyla řešení, které jsme hledali, ale byla řešení, které nám bylo nabídnuto, a my jsme se rozhodli to využít," dodal Melichar. Ředitel ZOO Liberec David Nejedlo okomentoval příjezd Baly takto: „Máme po sezóně, tak je asi dobře, že ten tlak na slonici nebude tak velký, bude se moci aklimatizovat. Atraktivitu pavilonu slonů a celé zahrady by měla její přítomnost zvýšit. Je ale potřeba pracovat i na dalších věcech. Mezi ně patří třeba nový vstup do ZOO, na kterém už se začalo dělat."