Ani letos se seznam měst v regionu, která pro své obyvatele pořádají silvestrovské a novoroční ohňostroje, nerozšíří. Z větších měst na Liberecku vyletí rachejtle k nebi jen v Českém Dubu, Turnově a Stráži nad Nisou. Třeba v krajském Liberci se městský ohňostroj konal naposledy v roce 2015.

SILVESTROVSKÁ PŮLNOC

V Českém Dubu se ohnivá podívaná koná přímo o silvestrovské půlnoci na náměstí Bedřicha Smetany. Jiné než oficiální rachejtle radnice zakázala vyhláškou.„Odpalování jiných pyrotechnických výrobků je z důvodu zajištění ochrany života a zdraví osob zakázáno od silvestrovské jedenácté do novoroční jedné hodiny ranní na náměstí Bedřicha Smetany a v přilehlých ulicích,“ upozorňuje vedení města.Taktéž o půlnoci se rozzáří i nebe nad Bergerovým náměstím ve Stráži nad Nisou.

V TURNOVĚ PRVNÍHO 

V Turnově si na ohňostroj počkají až na první den nového roku. Začne prvního ledna od pěti hodin. „Místem konání bude tradičně centrální parkoviště u autobusového nádraží Na Lukách,“ upřesnila mluvčí města Anna Šupíková. Už od půl páté tam bude probíhat program pro děti, připraveno je i občerstvení od místních hasičů.

HASIČI VARUJÍ

V ostatních městech si lidé budou muset ohnivou zábavu zajistit sami. Hasiči ale upozorňují na možná rizika, která silvestrovská noc přináší. Jen vloni v Libereckém kraji vyjížděli k jedenácti požárům.  „V tento den jsou častější požáry ve venkovním prostředí, kde hoří keře nebo travní porosty zapálené právě od pyrotechniky. V Libereckém kraji jsou pak časté požáry odpadkových košů, popelnic a kontejnerů,“ uvedla mluvčí hasičů Pavlína Bílková. Pyrotechniku je podle ní nutné používat v souladus bezpečnostními pokyny. „Po skončení ohňostroje výrobek a okolí zalijte vodou,“ instruuje Bílková. Nebezpečné jsou podle ní také takzvané balonky štěstí, které lidé vypouštějí. Člověk je pak nemá šanci uhlídat.

POZOR NA ZVÍŘATA

Ale jsou i tací, kteří ohňostroje neocení. Jedná se o domácí mazlíčky a volně žijící zvěř, které hlasité dělobuchy stresují a způsobují jim úzkost a zděšení. „Takto koncentrované a soustavné množství pyrotechniky zjevně neprospívá zejména zvířatům, která netuší, co se děje, a propadají extrémní panice,” řekl Daniel Cao, mluvčí spolku OBRAZ.

Pejskaři by měli venčit jen na vodítku, aby jim pes v případě leknutí neutekl a neztratil se. V případě, že majitel ví, že jeho čtyřnohý mazlíček novoroční oslavy špatně snáší, je možné použít po domluvě s veterinářem utišující medikament. „My jdeme se psem kolem půl osmé na delší procházku a pak už jsme doma. Když to vypukne, zaleze si pod postel. Sami rachejtle nepoužíváme, jen prskavky na balkoně,“ řekla svou zkušenost majitelka čtyřnohého mazlíčka Jana z libereckých Pavlovic.

„S ohňostroji souvisí i zvýšené počty zranění volně žijících zvířat. Příkladem mohou být labutě, které se ve městech snaží uniknout před hlasitými zvuky a naráží do trolejí, nebo srnky – ty jsou v důsledku stresu dezorientované, a proto často skončí pod koly aut,” upřesnil Cao.

SILVESTR BEZ RACHEJTLÍ

Spolek OBRAZ proto opět přišel s facebookovou událostí „Silvestra slavím bez rachejtlí“. Loni se do ní zapojilo přes 2 a půl tisíce lidí a letos zatím svou „účast“ potvrdilo na 2000 uživatelů Facebooku. Přidala se např. i liberecká ZOO, která má s negativními důsledky silvestrovských oslav zkušenosti. „Příkladem může být jedinec orla mořského, který v minulých letech v důsledku stresu z petard narazil do pletiva voliéry a vážně se poranil,“ uvedla mluvčí ZOO Barbara Tesařová.