BUDE PETICE?

„Už se připravuje petice. Policie tady neustále pokutuje. Jednou jsem se s nimi pohádal. Nesl jsem nemocnou dceru z auta, řekl jsem jim, že s ní přece nemůžu jít přes celé sídliště," líčí každodenní realitu v Rochlici jeden z místních obyvatel, Tomáš R.

MLADOBOLESLAVSKÝ MODEL

„O petici zatím nevíme, ale situaci si uvědomujeme a chceme ji řešit. Inspirovali jsme se modelem, který funguje v Mladé Boleslavi, kdy rezidenti dostanou parkovací karty, a tím se uvolní řada míst," vysvětlil náměstek. Podle něj totiž parkovací plochy často zabírají i automobily podnájemníků, kteří nemají v místě trvalé bydliště. „V jednom bytě třeba bydlí tři nájemníci a každý má auto," dodal s tím, že i těmto obyvatelům sídliště se ale město pokusí zajistit dostupné parkování.

Další místa by, jak zdůraznil Kysela, mohli uvolnit podnikatelé, kteří parkují několik aut před svým bydlištěm, přestože výrobnu mají jinde. „Také přemýšlíme, jak upravit parkovací plochy uvnitř sídliště. Nějaké cesty se najít musí, protože ta auta se prostě někam vejít musí," zdůraznil Kysela. Podle něj je to běh na dlouhou trať a případné možnosti chce radnice prodiskutovat s obyvateli Rochlic.

Jednou z možností, jak současnou situaci řešit, je také zakoupení místa v parkovacím domě. „Cena za jedno stání je ale kolem dvou set tisíc," upozornil Tomáš R. To, že parkovací dům, který vlastní soukromá firma, příliš sídlišti neulehčil, přiznal už loni i magistrát.

NOVÁ MÍSTA NESTAČÍ

Díky stavbě nového kruhového objezdu u rochlického Alberta zde loni vzniklo téměř čtyřicet nových míst. „Přibylo 22 míst v ulici Haškova, pak jsme zlegalizovali dalších 15 míst u Dobiášovy," vyjmenoval vedoucí správy veřejného majetku David Novotný.

Nová místa však evidentně nestačí pokrýt poptávku. Pořád jich chybí stovky. Podle radnice prostě není dostatek volného prostoru.