„Navrácení společenského života do tohoto místa je možná důležitějším úkolem než samotná záchrana historických budov, která ale musí následovat a s životem areálu snad půjde ruku v ruce,“ sdělil starosta obce Václav Honsejk. Zatímco kostel a původní hřbitov získali loni darem, na koupě fary a přilehlého areálu putovalo z obecního rozpočtu šest milionů korun.

Symbolickým začátkem a znovuzrozením se tak stane letošní Noc kostelů, kdy se v pátek 2. června areál otevře veřejnosti a nabídne bohatý program. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení českého zpěváka Petra Bendeho, besedu vlastivědného badatele a regionálního spisovatele Marka Řeháčka či ukázky prací uměleckého kováře či skláře. „Celá obec dnes stojí na startovní čáře. Věřím, že se povede navrátit toto krásné místo do života nás všech,“ dodal Honsejk.

Při přípravě programu spojila obec síly se spolkem pro obnovu Staré školy Křižany, kterému se podařilo zabránit stržení podstávkového domu a opět mu vdechnout život. Pořádají tu pravidelně tematické besedy se zajímavými osobnostmi, zvou ikony české hudební scény, organizují letní festivaly a komentované prohlídky. „Pro nás byla pozvánka podílet se na tak bohulibé akci obrovská čest a s velkou radostí jsme ji přijali. Spolupráce vznikla velmi přirozeně. Nejen že máme vztah k historickým objektům v havarijním stavu, ale také máme zkušenosti s pořádáním kulturních akcí tohoto typu,“ netajil nadšení David Landštof, který spolu s manželkou křižanskou školu v minulosti zakoupil a založil spolek.

Nosál bělohubý.
FOTO, VIDEO: Z Jihlavy pod Ještěd. Nosálové se opět vrátili do liberecké zoo

Jak sám Landštof zdůraznil, je vždy dobré, když se podaří zachránit historicky unikátní budovu či objekt nehledě na zapamátnění. Důležité podle něj se, jakým způsobem proběhne renovace a k čemu bude objekt v budoucnosti sloužit. „Tato otázka se právě otevírá v žibřidickém barokním areálu díky velmi osvícenému vedení obce, která je v tuto chvíli otevřená zajímavým návrhům, i když nějaké směřování už asi má. V první řadě bude důležité zamezit další devastaci,“ zdůraznil s tím, že podobné iniciativy už nejsou v regionu zcela ojedinělé. „Každá další pomáhá nejen k záchraně unikátů, které už by nikdo nikdy nepostavil, ale zlepšuje celkové prostředí, ve kterém žijeme. Obzvlášť pokud se povede smysluplné využití,“ doplnil.

Podještědská kulturní památka Stará škola Křižany ožije v létě multižánrovým festivalem Školní tranzistor v rámci Dnů lidové architektury. Diváci se mohou těšit na pestrý program pro všechny generace. Vystoupí populární písničkář Michal Horák, soubor Squadra Sua, který se pohybuje na pomezí nového cirkusu a divadla, a členové PKF – Prague philharmonia horn trio. Besedu na téma Lužických hor povede Magda Marie Kárová a děti potěší divadlo Krtek Marka Sýkory z Naivního divadla a speciální zábavné učitelské dílny se zkušenými lektory.

„Zájemce tentokrát čeká i komentovaná prohlídka památky, Staročeská krčma s lokálními potravinami, krásné prostředí s výhledem na Ještěd i Ralskou pahorkatinu a v neposlední řadě jedinečná atmosféra vzkvétající kulturní památky,“ dodal Landštof.

Stará škola Křižany.Stará škola Křižany.Zdroj: se svolením Davida LandštofaStará škola v obci Křižany č.p. 136 pod svahy Ještědsko-kozákovského hřbetu patří k nejvýznamnějším objektům této vesnice. Leží na žluté turistické značce mezi Pruským křížem a Malým Ještědem, která v tomto úseku kopíruje žitavskou část Svatojakubské cesty. Původně zájezdní hostinec z počátku 19. století sloužil značnou část své existence - až do přelomu 50. a 60. let minulého století - jako národní škola (obecná škola). Tento podstávkový dům byl v roce 1996 prohlášen kulturní památkou. V roce 2019 začali noví majitelé objekt v havarijním stavu rekonstruovat a založili Spolek pro obnovu Staré školy Křižany. Od roku 2021 se zde konají občasné kulturní akce.