Rezidence RoSa, která vyrostla v centru Liberce, představuje alternativu pro ty, kteří chtějí zůstat maximálně samostatní do co nejvyššího věku. Do komunitního domu pro seniory se už stěhují první obyvatelé. Připraveno je celkem 98 bytových jednotek a nový domov tu najde přes sto lidí.

Mezi ně patří paní Vendula. Ta se měla původně stěhovat i se svým manželem, ale osud tomu chtěl jinak a nový domov zde našla sama. Jak přiznala, zpočátku to pro ni nebylo snadné, nyní se vše v dobré obrací. „Cítím v RoSe zájem a vidím, že se opravdu všichni snaží, aby nám tu bylo dobře. Už vím, že tu bude o mě dobře postaráno. Nejvíce se těším na besedy a přednášky a také na cvičení, protože když se člověk přestane hýbat v našem věku, tak už se nerozhýbe,“ svěřila se s úsměvem jednaosmdesátiletá Liberečanka.

Vizuál Rezidence RoSa Liberec.
Ve stáří nebýt sám. V Liberci finišuje stavba komunitních bytů pro seniory

Jednou z prvních obyvatelů nového domova se stala Hana Vladyková, která se přistěhovala do města pod Ještědem za svojí rodinou. S sebou si vzala svůj oblíbený ušák. „Projekt mě zaujal už před pěti lety, kdy se mi začal zhoršovat zdravotní stav a potřebovala jsem denně pomoc. Přestěhování do liberecké RoSy byla pro mě jasná volba,“ podotkla třiasedmdesátiletá seniorka s tím, že na balkoně už pěstuje květiny a na příští rok plánuje bylinky a rajčata.

Ekologičtější provoz

Stavba komunitního domu pro seniory začala na jaře před dvěma lety a trvala rok a půl. Kromě bytů přizpůsobených na míru seniorům se může chlubit také svým přispěním k lepšímu životnímu prostředí a ekologičtějším provozem.

„Mám velkou radost, že se nám i přes těžké časy, které nyní všichni prožíváme, podařilo dokončit komunitní dům pro seniory v Liberci. Přeji všem našim klientům, aby se právě RoSa stala jejich domovem,“ sdělila zakladatelka Rezidence a Centra RoSa Anna Ježková.

Zleva Vladimír Wünsch a Vojtěch Novák.
Sází na chuť. Při výrobě džemů skloubili mladíci z Liberce kvalitu a tradici

Svůj byt si může v rezidenci zařídit každý senior podle svého svým vlastním nábytkem a osobními věcmi. Aby byl prostor bytu vhodný pro seniory, musí splňovat hned několik podmínek, jako je bezbariérovost, dostatečně široké dveře i pro vozíčky, prostorná koupelna s neklouzavou dlažbou či kliky u oken v přiměřené výšce. „Snažíme se myslet i dál, například nikde nenajdete vany, ze kterých se seniorům hůř vstává, naopak je v koupelně potřebné sedátko a všudypřítomná madla pro jistější pohyb, WC mísy jsou výš než obvykle pro lepší vstávání a nechybí bidetové spršky,“ zdůraznila Ježková.

Knihovna i ordinace

V rezidenci už mohou zájemci navštívit knihovnu, kadeřnictví a začali zde ordinovat i někteří lékaři. Postupně během podzimu otevře také restaurace s pekárnou a návštěvníci mohou využít mimo jiné fyzioterapii a masáže. Na obyvatele i další zájemce o aktivní trávení volného času čekají kurzy trénování paměti, zdravotní cvičení, možnost hrát divadlo či účastnit se koncertů, přednášek, výstav a jiných společenských akcí. Nechybí ani pravidelné aktivní trávení volného času, například cvičení na židlích nebo nordicwalkingové procházky s instruktorkou.

Stejně jako v jiných krajích České republiky chybí i v tom Libereckém dostatek vhodného bydlení pro seniory. Liberecký kraj jako zřizovatel domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem eviduje 283 žádostí o místo v nich. „Pobytové sociální služby mají povinnost vytěžovat lůžka. Pokud nějaký klient službu opustí, je volné místo nabídnuto jinému žadateli. Lůžka nejsou dlouhodobě neobsazená,“ informoval náměstek pro resort sociálních věcí Petr Tulpa s tím, že čekací doba je na území kraje různá. „V roce 2021 byla tato hodnota průměrně 195 dní,“ dodal.