Nejen setkáním aut značky Porsche, ale také srazem lidí, kteří mají stejné jméno jako slavný automobilový konstruktér Ferdinand Porsche, se stal už 25. ročník Porsche Classic Festivalu v libereckých Vratislavicích nad Nisou.

Přehlídka automobilových veteránů trvala v areálu pivovaru Konrád necelé tři dny. V programu nechyběla spanilá jízda stovky aut na Ještěd, ukázka vozů před libereckou radnicí, a samozřejmě, že také pokládání květin k rodinné hrobce Porsche.
Přitom pořadatele, Porsche Classic Club, stíhá jeden problém za druhým. Podle tuzemského zastoupení značky automobilky se už nesmí vydávat za oficiální klub.

„Háže nám klacky pod nohy druhý klub Porsche v republice, který vznikl v Kopřivnici teprve před pěti lety. My jsme sice starší, navíc tady máme rodný dům Ferdinanda Porsche, ale nemáme tak dlouhé prsty. A protože v republice může být jen jediný klub Porsche, nám licenci sebrali a dali ji lidem z Kopřivnice,“ vysvětlil Milan Bumba za pořadatele.

Jak doplnil, budou ale i nadále pořádat setkání veteránů i další akce jako občanské sdružení. Nevyrábějí a neprodávají nic, co by neslo značku Porsche, proto je nemůže nikdo zakázat a případně trestně stíhat. „Nezdolali nás komunisté, nedáme se ani teď,“ dodal Milan Bumba, který majitele značky svolává na společné srazy už 25 let.

Na sraz přijeli i lidé s příjmením Porše. „Poprvé v historii festivalu jsme na setkání sezvali i lidi s příjmením Porsche. Rozeslali jsme podle telefonního seznamu asi stovku dopisů. Chceme vytvořit databázi příjmení i s jejich historií,“ prozradila za organizátory Martina Poršová, která sama příjmení vyvdala.

Nositelé jména Porsche byli na srazu automobilových krasavců snadno poznat, měli na krku zelenou stužku, zatímco majitelé aut oranžovou.
„Koupil jsem vrak z roku 1983 asi za 30 tisíc. Auto bylo ve špatném stavu, ale dal jsem ho kupy. I dovolená na to padla, málem se se mnou kvůli tomu rozvedla manželka,“ prozradil účastník srazu Jiří Brykner z Liberce, který si své Porsche pořídil před několika měsíci.
„Je to sporťák, je zážitek s ním jet. Mám ho jen pro slavnostní příležitosti,“ dodal.