Celá její rodina jí při volbách do Evropského parlamentu dala preferenční hlas. Přesto zrovna v tomto daném okrsku podle oficiálních výsledků voleb Kateřina Klikarová, kandidátka KSČM a krajská zastupitelka, žádný preferenční hlas nedostala.

Proto v úterý odpoledne liberečtí komunisté podali na Krajský úřad Libereckého kraje zatím první stížnost na průběh nedávných eurovoleb. „V libereckém volebním okrsku číslo 83, Vratislavice nad Nisou, nemám započítán ani jeden preferenční hlas, ačkoliv mi preferenční hlasy dala minimálně moje rodina,“ vysvětlila ve stížnosti Kateřina Klikarová.

Jak dále zdůraznila, obdobná situace podle ní nastala také ve volebním okrsku číslo 82. Tam, jak si Kateřina Klikarová zjistila, dostala od svých příznivců tři preferenční hlasy. Ale započítán má jen jeden. „Pevně doufám, že se nejedná o chybu ve sčítání volební komise, ale o písařskou chybu při zadávání do tabulky,“ dodala Kateřina Klikarová.

Výsledky budou vyhlášeny až dnes

Výsledky voleb oficiálně platí až ode dneška, kdy je zveřejnil v Hospodářských novinách Český statistický úřad. Dnešním dnem tedy teprve začíná běžet desetidenní lhůta k podání oficiálních stížností.

„Krajský úřad může podle zákona řešit jen stížnosti na organizačně technické zabezpečení voleb, které máme na starosti. Nikoliv na chyby ve sčítání hlasů. Za zpracování výsledků odpovídá statistický úřad. Stížnost Kateřiny Klikarové se netýká organizačně technického zabezpečení voleb, a proto má stěžovatelka jedinou cestu, obrátit se na soud,“ řekla Pavlína Kroupová z krajského úřadu.

O žalobě k soudu komunisté ale neuvažují. „Myslím si, že je zákon nedokonalý, když nařizoval v eurovolbách komisím počítat hlasy v neděli až od 22.00 hodin. Členové komisí počítali až v noci, mohli být unavení, a tedy mohli občas něco přehlédnout,“ podotkla krajská šéfka KSČM Dana Lysáková. „Žalobu k soudu podávat nebudeme, protože jde dohromady o osm preferenčních hlasů, a i kdyby je někdo Kateřině Klikarové zpětně připočetl, na výsledku voleb by to nic nezměnilo,“ doplnila.

Podle Dany Lysákové nejde o tak závažnou nesrovnalost, aby komunisté hnali celou věc před soud. „Samozřejmě, že kdyby se podobný problém objevil třeba během konání komunálních voleb, mohlo by to už ovlivnit výsledek, a to bychom zřejmě žalobu podali,“ upozornila Dana Lysáková.

Strany do komisí dosazují své členy

O stížnosti komunistů na volby se už také dozvěděli úředníci liberecké pobočky Českého statistického úřadu. Jak ale objasnila Stanislava Riegerová, vedoucí oddělení regionálních analýz a informačních služeb, statistický úřad se nebude stížností nijak zabývat.

„Okrskové komise jsou řádně proškolené, každý člen ví, co má dělat. Stížností bychom se my zabývali jen tehdy, kdyby nám to nařídil soud,“ zdůraznila Stanislava Riegerová. „Každá politická strana má právo si pro kontrolu do volebních komisí nominovat své zástupce,“ uvedla s tím, že na statistický úřad se po každých volbách posílají jen zápisy výsledků voleb jednotlivých okrskových komisí, nikoliv pytle s hlasovacími lístky.

Volby do Evropského parlamentu vyhrála na Liberecku Občanská demokratická strana, která zde získala 31,20 procent hlasů. Druhé místo obsadila ČSSD s 21,50 procenty hlasů, a na třetí příčce skončila KSČM s 12,42 procenty hlasů. K volbám přišlo na Liberecku celkem 27,68 procent voličů.