Největším poraženým víkendových krajských voleb jsou komunisté. Za čtyři roky stihli v kraji ztratit 13128 voličů. Prakticky stejně je na tom i Změna pro Liberecký kraj. Obě strany teď přemýšlejí, jak voliče přilákat zpět.

UMĚT LÉPE PRODAT ZASTUPITELE

Ve čtvrtek dopoledne se sešlo vedení krajského výboru KSČM. Straníci diskutovali o tom, proč strana neuspěla, a co se musí pro příště změnit

„Budeme analyzovat volební neúspěch až na úroveň jednotlivých obcí," prozradila krajská předsedkyně KSČM Dana Lysáková.

7442 voličů ztratila Změna pro Liberecký kraj jen v krajském Liberci. Letos ji tu volilo 3621 lidí

Zmínila i slabá místa komunistů. „Mezi naše slabiny patří internet a sociální sítě. Více se zaměříme na práci v obecních zastupitelstvech," řekla. Práci svých zastupitelů by měla strana lépe prodat veřejnosti. „Kampaň budeme chtít vést během celého volebního období, nejen těsně před volbami," dodala Lysáková. V kampani se komunisté chtějí vyhnout populismu.

Kandidátku KSČM vedl poslanec Stanislav Mackovík, strana přišla o 6 křesel a skončí v opozici.

„O personálních změnách jsme se nebavili, já se své funkce vzdávat nebudu," uzavřela krajská předsedkyně. Výsledek komunistů je podle ní špatný v celé republice a řešit se musí v širších souvislostech.

ČEKAJÍ ZMĚNY I ZMĚNU?

Zatímco komunisté ztráceli voliče napříč krajem, Změna utrpěla porážku především v krajském městě, kde si věřila nejvíce. V Liberci vyhrála dvoje poslední komunální volby a zvítězila tu i v předchozích krajských.

Letos ji ale volilo o sedm a půl tisíce Liberečanů méně než před čtyřmi lety. Změna tu proto skončila až třetí, předstihli ji jednak Starostové, proti kterým se hnutí před volbami nejvíce vymezovalo, a jednak ANO, se kterým Změna na liberecké radnici vládne.

Také lidé ve Změně se už o možných příčinách neúspěchu interně bavili a bavit ještě budou. „Analýza našeho výsledku bude dlouhodobým procesem," upozornila lídryně Změny Zuzana Kocumová. „Není to otázka jen jedné věci, příčin je více, jak vnějších, tak vnitřních," naznačila.

Ani Změnu by podle Kocumové personální změny čekat neměly. Hnutí nyní vede Jan Korytář, který od voličů dostal druhý největší počet preferenčních hlasů a do zastupitelstva se dostal až z desátého místa.

Podobně uspěl také Jaromír Baxa, který přeskočil ze šestého místa. Baxa se chtěl před dvěma lety stát lídrem hnutí, straníci ale tehdy dali přednost Korytářovi.

„Je na čase bavit se o tom, že některé věci musíme dělat jinak, což říkám už delší dobu," řekl Baxa. Jeho další kandidatura na stranického lídra prý teď ale není na pořadu dne.

O kolik lidí přišli?

KSČM 13128 voličů

Změna 13085 voličů

ČSSD 6939 voličů

ODS 2190 voličů

Číslo vyjadřuje, kolik voličů strany ztratily oproti předchozím krajským volbám v roce 2012. Hnutí ANO a koalice SPO-SPD v nich nekandidovaly. Starostům 11295 hlasů přibylo.

Zdroj: ČSÚ