Je nejmladším členem nové koalice na liberecké radnici a jako náměstek dostal Kamil Jan Svoboda (Liberec občanům) resort, v němž mu, přehnaně řečeno, hoří půda pod nohama – v mateřských školkách vládne vážný nedostatek míst a příspěvkové organizace se pod jhem seškrtaného rozpočtu hroutí a hledají, kde vzít peníze na svůj chod. Přesto nový náměstek pro školství, kulturu, sport a sociální oblast věří, že situace není až tak bezvýchodná.

Je vám sice teprve 32 let, ale nejste úplně neznámou tváří v komunální politice. Přesto - čím jste se doposud živil, než jste se stal náměstkem?
Mám za sebou mnoho zkušeností především v sociální oblasti. Pracoval jsem například jako instruktor nevidomých, osobní asistent zdravotně postižených, ale také jako vedoucí terénního programu v protidrogové prevenci. V letech 2008-9 jsem byl poradcem ministra pro místní rozvoj. Vedl jsem také karmelitánské knihkupectví U svatého Antonína. Jako dobrovolník jsem například sedm let dělal koordinátora Tříkrálové sbírky a pro humanitární organizaci Hand for Help Europe jsem pracoval jako koordinátor při odstraňování škod po loňských srpnových povodních.

Jak došlo k tomu, že jste získal post náměstka?
Nová koalice se rozhodla snížit počet náměstků z pěti na čtyři. Když jsme mluvili o personálním obsazení, lidé z Věcí veřejných náměstka odmítli, takže jedno místo zbylo pro Liberec občanům. Kolegové, kteří přicházeli v úvahu na post náměstka, mne podpořili, jelikož se jednalo o sociální oblast, školství a kulturu.

Už máte nějaký nápad, jak zvýšit počet míst v mateřských školkách?
To je můj největší úkol. Teď dobíhají zápisy do školek a my už víme, že od září bude pro liberecké děti, jejichž rodiče je budou chtít dát po prázdninách do školky, chybět zhruba dvě stě míst. Přitom místa se v posledních letech navyšovala. Zatímco v roce 2005 jich bylo 2515, k 1. únoru letošního roku jsme jich měli 2934. Na to, abychom postavili novou školku, ale peníze mít nebudeme. Více jak sto míst získáme navýšením kapacity v MŠ a ZŠ podle koncepce, kterou připravil předchozí náměstek Jiří Šolc. Rád bych přesvědčil své kolegy o tom, že montovaná kontejnerová školka by byla nejlepší a nejlevnější variantou. To je ovšem otázka nejdříve roku 2012.

Co uděláte s příspěvkovými organizacemi města, divadly, zoo, botanickou a dalšími, kterým byl příspěvek na provoz pro letošní rok hodně krácen?
Všechny organizace jdou letos na krev. Pokud by museli v botanické zahradě kvůli nedostatku peněz vypnout teplo ve sklenících, vzácné rostliny uhynou a zahradě by vznikla nenahraditelná ztráta. Stejně tak není možné, aby zoologická neměla peníze na krmení pro zvířata. Je naší povinností udržet je provozuschopné. Nejprve však musíme najít prostředky na dofinancování Komunitního centra Kontakt, neboť má peníze jen do konce června 2011.

Věříte, že současná menšinová koalice vydrží celé volební období?
Věřím. Nevidím při rozložení sil v zastupitelstvu jinou variantu. Teď vládne ve vedení města jiná atmosféra, než po volbách, atmosféra vzájemné důvěry. Nevylučuji, že si někdy nevjedeme do vlasů, že se nepohádáme. Tato důvěra ke koaličním partnerům v mých očích znamená, že sleduji a mám zájem o to, co dělají také ostatní. Řídím se heslem – věř, ale komu věříš, měř.

Máte nějaké motto, kterým se snažíte v životě řídit?
Jedno motto mám: slušnost není slabost. Sám se považuji za člověka kompromisů. Jak už kdosi řekl – kompromis pro mne není sprosté slovo. Někdy je jednodušší zastávat radikálnější názory, ale to jde jenom tam, kde máte podporu. Osobně dávám přednost tak dlouhému jednání, dokud se nedohodneme.

Jaké máte koníčky? Čím naplňujete – kromě rodiny – svůj volný čas?
Hrával jsem fotbal, přesněji řečeno sálovou kopanou. Z dětství, kdy jsem snil o práci kastelána, mi zůstal zájem o historii. Mám rád rockovou hudbu a nedávno jsem se opět od novin a učebnic vrátil ke knihám. Koníček, který jsem nedávno objevil, je poker, jehož hru minimálně z poloviny ovlivňují dovednosti jednotlivých hráčů, proto si jej rád zahraji s kamarády.

Kamil J. Svoboda
Je mu 32 let, vystudoval obchodní akademii, nyní studuje Katolickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.
Od 19 let je členem KDU-ČSL, po rozpadu původní povolební koalice se stal náměstkem pro školství, kulturu a sociální oblast. Je ženatý, má dvě dcery.