Podle jednoho z iniciátorů návrhu, senátora Michaela Canova, který je zároveň starostou v Chrastavě, příspěvky obcím vynahradí asi jen jednu čtvrtinu z celkových ztrát. „Je to zlepšení hrozivé situace, která by obce čekala. Podařilo se to prosadit i díky tlaku z několik stran,“ vysvětlil senátor Canov. „Nepředpokládám, že by to prezident Zeman nepodepsal,“ dodal.

Finanční jednorázový příspěvek pomůže obcím nahradit peníze, o které přicházejí ze sdílených daní kvůli výplatě takzvaného kompenzačního bonusu pro podnikatele zasažené ekonomickými dopady pandemie. O peníze ze sdílených daní se dělí státní rozpočet s rozpočty obcí a krajů.

Most přes Jizeru v ulici Bavlnářská.
Rekonstrukce mostních staveb si vyžádá 306 milionů. Liberec peníze nemá

„Čeká nás další velký boj, a to je kompenzace pro kraje. Problémem je, že ty jsou v přístupu nejednotné. Zatímco Liberecký nebo Pardubický kraj bojují za získání finančního příspěvku, ostatní hejtmani se asi bojí, že kdyby byli moc hlasití, nedostanou od vlády peníze na opravy silnic,“ řekl Deníku Canov.

Do Sněmovny v září

Podle hejtmana Martina Půty vláda při kompenzacích za koronavirovou krizi na kraje zcela zapomněla. „Přitom výpadek sdílených daní, který krize zapříčinila, se odhaduje na 15 procent, což je zhruba 12 miliard korun. To by pro kraje znamenalo výraznou ztrátu i omezení chodu krajských úřadů,“ napsal Půta a dodal, že tento výpadek může v některých případech zasáhnout i mandatorní výdaje.

Kraje by tedy podle něj musely omezit nejen investiční akce, ale i výdaje na běžný provoz. „To se může odrazit například v omezení hromadné dopravy objednávané ze strany krajů, krácení investic do krajského zdravotnictví nebo školství a v mnoha dalších oblastech přímo v regionech,“ popsal možný scénář Půta. Aby k tomu nedošlo, připravil návrh, který počítá s kompenzací 500 korun na obyvatele kraje.

Kopec Tlustec patří k dominantám Českolipska. Čedič se na něm těžil od 70. let, protesty proti těžbě začaly v roce 1994.
Těžba čediče na Tlustci rozděluje lidi na dva tábory. Referendum bude v pátek

Peníze, které premiér v uplynulých týdnech krajům znovu slíbil, nejsou podle hejtmana žádnou kompenzací. „Jsou to prostředky na údržbu silnic II. a III. tříd, o které se hejtmani každoročně doprošují vlády. Proto jsem inicioval návrh zákona, který by krajům letošní výpadek sanoval. Návrh už schválila Rada Libereckého kraje a příští týden jej projedná zastupitelstvo. Do Sněmovny by mohl přijít v září,“ přiblížil Půta. Podobný návrh bude podle Michaela Canova v červenci projednávat i Senát.

Schválená kompenzace má pro obce zajistit celkem 12,8 miliardy korun. I tak se ale výpadek příjmů podepíše na jejich rozpočtech. „Už na začátku roku jsme schválili schodek našeho rozpočtu ve výši 32 milionů korun. Teď čekáme, jak moc se prohloubí,“ řekl Deníku starosta Hejnic Jaroslav Demčák. V polovině května poslal dopis všem poslancům zvoleným za Liberecký kraj, ve kterém je žádal, aby podpořili upravený návrh zákona z pera Senátu. „Odpověděli mi pouze tři poslanci, a to pan Martínek, Beitl a Vích. Jsem rád, že to nakonec prošlo,“ prohlásil Demčák.