Kolonádu tvoří Kristianův pramen, pavilony zřídel a gloriet hudebního pavilonu. Dvoukřídlá kolonáda, která uzavírá téměř dvě strany prostranství kolem zřídel, byla postavena v polovině 19. století. Poslední rekonstrukcí prošla v roce 2012, především v oblasti technického zázemí a bunkru pro minerální vodu, který se nachází v zázemí kolonády.

„V současné době probíhá stavební průzkum stavu dřevěné části krovů a vertikálních podpěr z hlediska napadení dřevokazným hmyzem a houbou. Dále je prováděn průzkum základových konstrukcí a opěrných zdí v oblasti potoka, které byly poškozeny před lety při povodních,“ informovala ředitelka obchodu a marketingu Spa Resortu Libverda Eva Olšová s tím, že rekonstrukce by měla trvat do roku 2024. „Podle výsledků stavebních průzkumů bude rozhodnuto o rozsahu nutnosti výměny dřevěných konstrukcí, případně o sanaci stávajících tak, aby byla zaručena další dlouhá životnost této státem chráněné památky,“ dodala.

Úpravna vody v Machníně.
Začala rekonstrukce úpravny vody v Machníně. Pomůže s dopady těžby v dole Turów

Možný rozsah zásahu stanoví památkáři. Jednou z možností je původní kolonádu strhnout a vystavit novou architektonicky totožnou jen s použitím kvalitnějších a odolnějších materiálů. „Určitá část původní památky ale s největší pravděpodobností bude muset být zachována,“ zdůraznila Olšová. Plánovaná rekonstrukce přinesla minimální komplikace. Návštěvníci mohou stále navštívit pítko, kolonádu i kavárny, znemožněn je pouze přístup pod kolonádou. Kulturní akce se konají v prostoru v lázeňském parku, který byl pro jejich účely vybudován v loňském roce.

Lázně Libverda
Už na konci 14. století získaly lázně věhlas díky léčivým minerálním pramenům hydrogenuhličitanového typu, klidnému prostředí a blízkosti přírody tak důležité pro odpočinek a relaxaci. Spa Resort Libverda nabízí krátkodobé i dlouhodobé pobyty pro léčení pohybového aparátu, diabetu, kardiovaskulárních, onkologických a neurologických onemocnění. Zájemci si mohou vybrat z celé řady procedur a doplňkových aktivit. Resort od jara do podzimu vedle relaxačních a wellness procedur nabízí organizované výlety do okolí. V areálu se nachází i půjčovna elektrokol.