Cyklistická sezóna se díky krásnému počasí rozjíždí. Než prvně usednete do sedla, nechte si své kolo zkontrolovat u odborníků. „O auta se také musíme starat, aby nám dobře sloužila a byla bezpečná, to samé platí i u kol," vzkazuje prodejce kol z Liberce Martin Kerda.

Jaké jsou letošní novinky na trhu?

Máme tu nový rozměr kol: 27,5. Všichni výrobci si ho vzali za svůj a kola jdou dopředu. Tato kola jsou pro lidi středního vzrůstu, kteří si díky novince užijí větší rychlost, lépe překonávají překážky.

Na novinku jistě narazíme i v obchodních domech, nejen ve specializovaných prodejnách. Jak vnímáte nákupy kol za pár korun v nákupních centrech?

To snad ani nebudu komentovat. To nejsou kola ani na jízdu do hospody. Jsou to vyhozené peníze. V servisu takové kolo nelze ani seřídit. Dítě bych na to v žádném případě neposadil, to je o život. Rozumné kolo na normální jízdu přijde ve speciálce na 9 až 15 tisíc korun, přičemž dobrý obchodník poradí i s velikostí kola a podobně.

V Liberci je dosti velká konkurence, co se specializovaných obchodů s koly týká. Jak je složité se v dnešní době udržet na trhu?

Člověk to musí dělat srdcem a věnovat obchodu veškerý čas. Starat se o prodejnu, stále se učit, i když je na trhu dlouho. Pořád jezdím po školeních, výstavách.

MARTIN KERDA PRODÁVÁ KOLA V LIBERCI UŽ TÉMĚŘ PĚTADVACET LET. Obchodu obětuje veškerý čas. V nadsázce říká, že kvůli starostem předčasně zešedivěl.

Cyklistika je v ČR nejpopulárnější sport, co do provozování. Věnuje se jí nejvíc zdatných i méně zdatných, ale vždy nadšených Čechů. Díky elektrokolům si na ní troufne i stále více lidí se zdravotními problémy.

Co si pohlídat?

- Před zahájením cyklistické sezóny by si měl každý biker zajet do servisu. Ten vyjde na 500 až 1000 korun. Budete mít ale záruku, že se nikde nevymlátíte například kvůli vytahanému řetězu.

- Potřeba je zkontrolovat také pláště mohou být zpuchřelé, vidlice mohou být zatuhlé, což kazí požitek z jízdy. Mechanik se podívá na brzdy, středové složení. Doplnit se musí základní výbava světla, blikačky, odrazky, blatníky, zvonky.

- Nikdy nezapomínejte na helmu!

- Důležité je také zabezpečení proti krádeži. Slušný řetěz se zámkem vyjde asi na dvě stovky. Nejlepší je ale kolo nikde nenechávat bez dozoru.