Ubytovaní studenti se mohou osprchovat ve vyhrazených buňkách na bloku F. „Pracovníci kolejí už intenzivně pracují na nápravě. Dva dny po sobě byla zvýšena teplota vody na 70 stupňů Celsia a v pátek bude proveden kontrolní odběr vzorků,“ řekl Deníku mluvčí Technické univerzity v Liberci Radek Pirkl s tím, že vyhodnocení vzorků potrvá deset dní. Nejedná se o letošní první výskyt, obdobná situace nastala v dubnu. Tehdy hygienici odhalili legionellu v potrubí na blocích A a D a zhruba 700 až 800 ubytovaných se muselo chodit sprchovat na ostatní bloky.

Teplota vody může vést k louhování látek z potrubí a jeho příslušenství a je příznivým růstovým faktorem pro některé mikroorganismy. Nejvýznamnější dopad na zdraví má bakterie spojována s onemocněním v podobě tzv. legionářské nemoci nebo-li legionelózy. „V posledních letech počet onemocnění narůstá,“ informovala mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Zuzana Balašová.

Plavecký bazén v Liberci, současný stav.
Liberecký bazén zavře až v dubnu. Tendr na jeho rekonstrukci se protáhl

Při vzniku legionelózy hraje roli imunita, životospráva, léčené onemocnění jako například AIDS, nádorové onemocnění, cukrovka či onemocnění dýchací ústrojí a predispoziční faktory. „Častěji se vyskytuje legionelóza u lidí starších nad 50 let a u mužů,“ dodala. Nejúčinnějším a nejlevnějším opatřením je prevence výskytu legionel a tou jsou rozvody teplé vody bez míst umožňující stagnaci vody a udržování její teploty nejlépe nad 55 stupňů Celsia.

Podívejte se: Do Liberce dorazil Coca-Cola kamion se Santou Clausem. Přilákal davy lidí

Zdroj: Deník/Jiří Louda