Delegáti z celé země se sešli v Hradci Králové, kde podobně jako ODS rozhodovali o mandátu vedení strany, a také oni jej potvrdili.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg dostal více než 95 procent všech hlasů, a rovněž 95 procent delegátů potvrdilo ve funkci také místopředsedu strany Miroslava Kalouska. „Podpořili jsme oba, oba dostali naše hlasy,” podotýká zástupce Libereckého kraje na sněmu TOP 09 Jiří Kočandrle, který je předsedou strany v Libereckém kraji.

Bezmála 95 procent hlasů je záviděníhodná podpora pro vedení strany. Můžete říci, čím si ji váš předseda i místopředseda zasloužili? Proč jste pro ně zvedli ruku?
Je to jednoduché. Oba jsme ve vedení strany podpořili proto, že jsme přesvědčení, že kroky, které podnikají, jsou správné.

Jste mladá strana, spolu s Věcmi veřejnými nováčkem ve vládě. Nebojíte se toho, že se stejně raketovou rychlostí, s níž jste vyletěli nahoru, po Novém roce, až začnou dopadat reformy na obyčejné lidi, pohasnete?
Jsme si vědomi toho, že reformy nejsou populární, že nám nějaké voliče vezmou.

Příští rok vás čekají krajské volby, při kterých vám voliči jistě vystaví účet za čas, kdy jste ve vládě. Jak se chystáte čelit možnému odlivu dosavadních příznivců a sympatizantů?
Nutnost provětrat komunikaci s našimi sympatizanty zazněla ostatně i na sjezdu. Musíme víc mluvit s lidmi a víc jim vysvětlovat naše kroky. Nic jiného nám nezbývá, pokud si chceme voliče udržet. Vloni jsme sklidili úspěch při poslaneckých volbách, ale v senátních jsme vyhořeli. Musíme se snažit, aby se situace neopakovala.

Krajské volby budou pro vás lámáním chleba?
Předvolební kampaň začneme v lednu. Krajské volby jsou pro nás rozhodující. Ukážou, jestli jsme už v politice zakořenili.